Posłuchaj:

Gmina Rymanów znalazła się wśród 30 organizacji z całej Polski, które uzyskały dofinansowanie w ramach VI edycji programu Moja Mała Ojczyzna Fundacji BGK.
Gmina Rymanów zrealizowała projekt "Historia zaklęta w koronach drzew". Na ten cel udało się jej pozyskać dofinansowanie w wysokości 29 250,00 zł w ramach VI edycji programu Moja Mała Ojczyzna Fundacji BGK.

Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu w zabytkowym Parku Dworskim im. Anny i Stanisława Potockich w Rymanowie przeprowadzono nasadzenia 29 drzew, takich jak lipa drobnolistna, grab czy jawor. Była to odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez mieszkańców w tym zakresie.

- Drzewa zostały posadzone ściśle z wytycznymi zawartymi w projekcie, zgodnie z wymaganiami konserwatora. Co warte podkreślenia dokument ten został opracowany na podstawie map z 1854 r., tak aby oddać charakter parku stworzonego przez Annę Potocką założycielkę rymanowskiego Uzdrowiska - powiedziała Małgorzata Trybus z Urzędu Gminy w Rymanowie, autorka projektu "Historia zaklęta w koronach drzew".

Burmistrz Rymanowa omawia projekt

W ramach projektu został stworzony także innowacyjny system "Gadającego zabytku". Jest to specjalna, niewielka tabliczka, na której umieszczony jest kod QR. Po zeskanowaniu tego kodu telefonem komórkowym usłyszymy głos hrabiny Potockiej i jej opowieść o parku. W ramach prac projektowych stworzone i nagrane zostało słuchowisko. Głosu Annie Potockiej użyczyła w nim profesjonalna aktorka teatru opolskiego.

- Dzięki temu usłyszymy kilkuminutową opowieść o początkach działalności rodu Potockich na rymanowskiej ziemi. W tle usłyszymy śpiew ptaków, szum wody czy odgłosy prac, co może sprawić, iż przez krótką chwilę przeniesiemy się w czasie. Będąc w rymanowskim parku warto na chwile przysiąść na jednej z ławeczek, także zakupionych dzięki realizacji projektu, i zasłuchać się w opowieść hrabiny Anny - dodała Małgorzata Trybus.

Zabawy dla dzieci

Dodatkowo, już w ramach środków gminy Rymanów, stworzone zostało, także drugie słuchowisko, tym razem o historii powstania Rymanowa-Zdroju, a tabliczka z nim zostanie umieszczona obok ławeczki Anny Potockiej w parku zdrojowym w Rymanowie-Zdroju.

Oficjalne podsumowanie projektu odbyło się 29 czerwca w sali kina "Sokół" w Rymanowie. Wzięli w nim udział między innymi burmistrz Wojciech Farbaniec, członkowie Stowarzyszenia "Nasz Rymanów" oraz dzieci z Przedszkola św. Józefa Rymanowie. Dla najmłodszych przygotowane zostały zajęcia ruchowe, które prowadzili Maciej Kuliga i Paweł Kuliga.

~Lokalny

29-06-2023 22:22 1 1

29 drzew za 29 000 zł.
Nieźle się bawią za Nasze pieniądze!!!
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.