Posłuchaj:

Na krośnieńskim rynku odbyło się uroczyste przekazanie samochodu Ford Ranger przez PGE Dystrybucja oraz nawigacji ręcznych dla Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Legion Gerarda.
Legion Gerarda jest organizacją pozarządową, która działa od listopada 2017 roku. Jej pomysłodawcą i założycielem jest Artur Jabłoński, który zebrał wokół siebie młodych ludzi, nie bojących się wyzwań i chcących uzupełniać działania profesjonalnych służb ratowniczych: straży pożarnej, pogotowia ratunkowego, policji.

Wolontariusze od prawie sześciu lat niosą pomoc w ratowaniu życia i zdrowia osób poszkodowanych w różnych zdarzeniach, organizują pokazy i prelekcje z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, propagują bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Przekazanie samochodu dla Legion Gerarda

Ich dużą zasługą są organizowane akcje charytatywne w czasie pandemii i wojny w Ukrainie. Grupa dysponuje specjalistycznym sprzętem ratowniczym i szkoleniowym, współpracuje z Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie i Komendą Miejską Policji w Krośnie.

Od początku swojej działalności Grupa Ratowniczo-Poszukiwawcza Legion Gerarda przeprowadziła 125 akcji poszukiwawczych. Ma na swoim koncie wiele sukcesów. Między innymi w czerwcu 2021 roku legioniści w pustostanie w miejscowości Wójtowa (woj. małopolskie) odnaleźli 65-letniego mieszkańca Skołyszyna, a kilka dni później w samochodzie zaparkowanym w środku lasu 68-letniego mieszkańca Pilzna, któremu jako pierwsi udzielili pierwszej pomocy. Jednak nie wszystkie akcje poszukiwawcze kończyły się szczęśliwie. Czasami odnajdywali ciała zaginionych.

Sporym wyzwaniem dla Legionu Gerarda stała się wojna w Ukrainie. Już pierwszego dnia jej trwania wolontariusze zdecydowali się na pomoc uchodźcom na granicy polsko-ukraińskiej. Grupa spotkała się z ogromnym wsparciem mieszkańców Krosna i okolic, którzy przynosili rzeczy dla Ukraińców. Kilkukrotnie Legion Gerarda otrzymywał duże transporty z Hiszpanii, Włoch, Szwajcarii, Niemiec i Austrii. Wolontariusze jeździli z pomocą do wielu miejsc na Ukrainie.

Artur Jabłoński
Artur Jabłoński, prezes Fundacji Wsparcie 112 & GRP Legion Gerarda

W okolicy świąt ratownicy i wolontariusze organizują akcję "Solidarni z seniorami". Polega ona na transporcie produktów spożywczych oraz leków dla osób ubogich i w potrzebie. Akcję prowadzono głównie w gminie Korczyna, ale również w gminach Krościenko Wyżne, Wojaszówka, Brzyska, a także w Krośnie i Jaśle.

Dzisiaj (7 lipca) na krośnieńskim rynku miała miejsce bardzo miła uroczystość. Prezes Zarządu spółki PGE Dystrybucja Jarosław Kwasek przekazał oficjalnie samochód Ford Ranger oraz nawigacje ręczne GPSMAP Garmin 65s dla Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Legion Gerarda działającej w ramach Fundacji Wsparcie 112. W spotkaniu wzięli również udział między innymi Piotr Rycerski - szef Gabinetu Politycznego Ministra Aktywów Państwowych; prezydent Krosna Piotr Przytocki, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krosna Robert Hanusek; Grzegorz Nieradka - doradca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; komendant miejski policji w Krośnie insp. Leszek Buryła; zastępca komendanta miejskiego PSP w Krośnie st. bryg. Krzysztof Marszałek; delegacja OSP z Korczyny.
Samochód poświęcił ks. Łukasz Czaja, kapelan Legionu Gerarda.

Przekazanie samochodu dla Legion Gerarda

Tytuły Honorowego Członka Stowarzyszenia GPR Legion Gerarda otrzymali Jarosław Kwasek, Piotr Rycerski i Mateusz Węgrzyn. Okolicznościowe grawertony wręczyli prezes Artur Jabłoński i naczelnik Mateusz Antoń.

Wręczono również dyplomy podziękowania dla ratowników, którzy w ostatnim czasie wykazali się największą liczbą godzin przepracowanych na rzecz Stowarzyszenia. Uhonorowani zostali: Marcin Bąk, Krzysztof Dereniowski, Gabriela Radzińska, Mateusz Antoń, Dawid Starowiejski, Joanna Glazar oraz mechanik Adam Rygiel.

- Przekazany samochód ratowniczy stanowi nową erę dla Legionu Gerarda. To narzędzie, które umożliwi jeszcze skuteczniejsze działania, szybsze dotarcie do potrzebujących i jeszcze większe zaangażowanie w nasze misje - powiedział Artur Jabłoński, prezes Fundacji Wsparcie 112 & GRP Legion Gerarda.

Dzisiejszej uroczystości towarzyszyło wydarzenie "Bezpieczne Wakacje". Przygotowany został między innymi pokaz sprzętu medycznego, pokaz sprzętu do poszukiwań, pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, szpital misia ratownisia oraz symulator dachowania.

~łabądek

10-07-2023 07:40 0 1

Po co te race!
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.