Na dużym parkingu gminnym przy Alei Słonecznej w Iwonicz-Zdroju wprowadzone zostały opłaty za parkowanie. Jak tą decyzję tłumaczą władze gminy?
Końcem lutego br. Rada Miejska w Iwoniczu-Zdroju podjęła uchwałę w sprawie ustalenia wysokości opłat i sposobu ich pobierania na parkingu gminnym w Iwoniczu-Zdroju przy Al. Słonecznej.

Zdaniem władz gminy, główny powód takiego kroku, to chęć zwolnienia miejsc parkingowych dla przyjezdnych, których bardzo dużo przyjeżdża do iwonickiego kurortu szczególnie w okresie letnim, w dni weekendowe. Do tej pory parkingi na terenach należących do gminy były bezpłatne, natomiast płatne są parkingi przy sanatoriach.

Płatny parking w Iwoniczu-Zdroju

Jak podkreśla Jacek Rygiel, zastępca burmistrza Iwonicza-Zdroju, tak stan powodował, że kuracjusze nie pozostawiali swoich samochodów na parkingach przy sanatoriach, tylko zastawiali miejsca parkingowe na miejscach bezpłatnych w centrum Uzdrowiska.

- Doprowadzało to do sytuacji, że osoby przyjeżdżające do Iwonicza-Zdroju, głównie w letnie weekendy, nie miały gdzie stanąć samochodem, bo wszystkie miejsca były zajęte i to w zdecydowanej większości przez samochody kuracjuszy. Dochodziło do sytuacji, gdzie kierowcy parkowali swoje samochody na miejscach do tego nie przeznaczonych, choć na pewno byliby skłonni zapłacić kilka złotych, by spokojnie i w bezpiecznym miejscu móc zaparkować - tłumaczy Jacek Rygiel.

Pieniądze pozyskane z opłat za parkowanie mają być przeznaczane na bieżące utrzymanie parkingów, koszenie, remonty, czy w przyszłości nawet zabezpieczenie nowych miejsc postojowych.

Płatny parking w Iwoniczu-Zdroju

Na chwilę obecną opłaty zostały wprowadzone na dużym parkingu przy Alei Słonecznej. Jest zainstalowany parkometr, cennik i szczegółowa instrukcja obsługi.

Cennik opłat za parkowanie na parkingu przy Alei Słonecznej w Iwoniczu-Zdroju:
- za każdą rozpoczętą godzinę parkowania pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony - 2,00 zł
- za każdą rozpoczętą godzinę parkowania autobusu - 10,00 zł
- za cały dzień parkowania pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony - 20,00 zł
- za cały dzień parkowania autobusu - 80,00 zł
- abonament sanatoryjny 21 dni parkowania - 150,00 zł
- abonament sanatoryjny 14 dni parkowania - 120,00 zł
- abonament miesięczny - 180,00 zł
- oplata dodatkowa za parkowanie bez uiszczenia opłat pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony - 50,00 zł
- oplata dodatkowa za parkowanie bez uiszczenia opłat autobusu - 100,00 zł.

~Yhyhyhyhy

16-07-2023 08:20 12 10

Do Iwonicza nie warto przyjeżdżać bo tam nic ciekawego nie ma. Dobre dla emerytów i rencistów, którzy szukają jeszcze ostatniej przygody erotycznej przed wyprowadzką pod ziemię.
Odpowiedz

~Ell

15-07-2023 13:23 10 11

A co mają zrobić osoby dojeżdżające do pracy w Iwoniczu Zdroju, pacjenci Ośrodka Zdrowia, mieszkańcy robiący zakupy itp., których nie stać na opłacanie parkingu?. Płatny parking stoi pusty a nieliczne miejsca, gdzie dało się zostawić samochód zajęte przez kuracjuszy.
Odpowiedz

~Kuracjusz

13-07-2023 22:09 3 3

Piszecie bzdury np ile miejsc postojowych w Piaście jest minimalna połowa turnusu musiała zostawiać auta na mieście
Odpowiedz

~pogoda

13-07-2023 16:39 3 3

W ten sposób iwonicz pozbędzie się turystów. Jeżeli za 8 godz. Mam zapłacić 16zl to pojade do Rymanowa
Odpowiedz

~Lili

13-07-2023 16:28 7 9

Dziękujemy włodarzom gminy Iwonicz-Zdrój a przede wszystkim miejskim radnym. Wybory coraz bliżej my mieszkańcy zrobimy przy urnie co trzeba i odpowiednio podziękujemy. Chyba czas na zmiany. Panie wiceburmistrzu a co z mieszkańcami załatwiającymi codzienne sprawy w Iwoniczu-Zdroju. Czy też mają płacić? Iwonicz-Zdrój schodzi na psy niestety i niedługo tylko wrony będą zawracać i wiatr hulał będzie.
Odpowiedz

~Mieszkaniec

13-07-2023 16:28 4 10

Jeszcze koło poczty i Zofiówki i może będzie na inwestycje i za wjazd do strefy A jak było kiedyś polecam i mandaty za ulice i ścieżki leśne
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.