"Osobowości u Zdroju" to hasło III Pleneru Rzeźbiarskiego organizowanego przez Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Iwoniczu-Zdroju i Nadleśnictwo Dukla.
Uroczyste rozpoczęcie pleneru odbyło się w poniedziałek 17 lipca. Wzięli w nim udział m.in. burmistrz Iwonicza-Zdroju Witolda Kocaj, przewodniczący Rady Miejskiej Rajmund Boczar, zastępca dyrektora RDLP w Krośnie Artur Królicki oraz Zbigniew Żywiec, nadleśniczy Nadleśnictwa Dukla.

Przez kolejne cztery dni w godzinach 10.00-15.00 będzie można oglądać artystów przy pracy i śledzić jej postęp. Uroczyste zakończenie pleneru i prezentacja rzeźb odbędzie się w czwartek 20 lipca o godz.14.00. Wówczas też zaplanowano imprezy towarzyszące.

- Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Osobowości u Zdroju", by twórcy mogli wyrzeźbić postacie znanych osób związanych z Iwoniczem w przeszłości. To będzie doskonała sposobność do poznania historii uzdrowiska przez kuracjuszy. Liczymy na inwencję artystów, a ukończone rzeźby będą elementem wyposażenia parku zdrojowego. Rzeźby z poprzednich edycji pleneru są już zamontowane na ścieżkach spacerowych w iwonickim lesie - powiedziała Dorota Świstak, dyrektor Centrum Kultury i Czytelnictwa w Iwoniczu-Zdroju.

III Plener Rzeźbiarski w Iwoniczu-Zdroju

W artystycznym wydarzeniu udział biorą: Paweł Leszega z Krosna, Andrzej Madziar z Gogołowa, Sylwester Sowa z Włodawy, Marian Wójtowicz z Limanowej i Ryszard Wysocki z Kalet. Z przygotowanych przez leśników dukielskich kłód lipowych wkrótce wyłonią się:
- Amelia Załuska z Ogińskich (1805-1858) - kompozytorka, poetka, malarka, współzałożycielka uzdrowiska Iwonicz-Zdrój.
- Karol Załuski (1794-1845) - właściciel dóbr Iwonicz, twórca uzdrowiska, uczestnik powstania listopadowego i jego ostatni naczelnik na Litwie.
- Władysław Bełza (1847-1913) - poeta i publicysta, autor pierwszego przewodnika krajoznawczo - turystycznego "Iwonicz i jego okolice" wydanego w 1885 r. Autor m.in. słynnego wiersza "Kto ty jesteś? Polak mały".
- Wincenty Pol (1807-1872) - poeta, geograf, brał udział w powstaniu listopadowym jako podporucznik. Wielokrotnie przebywał na kuracji w Iwoniczu-Zdroju. Zauroczony źródełkiem Bełkotka, pisał o nim, ukazując jego niezwykłe piękno.
- Władysław Kandefer (1921-2016), iwoniczanin, absolwent zakopiańskiej szkoły Antoniego Kenara i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Autor ogromnej liczby pamiątkowych medali, plakiet, tablic okolicznościowych, rzeźbiarskich wystrojów wnętrz kaplic i kościołów Jego dziełem jest m.in. pomnik Józefa Dietla i Wojciecha Oczki (obydwa w Iwoniczu-Zdroju).

III Plener Rzeźbiarski w Iwoniczu-Zdroju

Patronatem honorowym wydarzenie objęli: Witold Kocaj, burmistrz Miasta i Gminy Iwonicz-Zdrój oraz Marek Marecki, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Komisarzem pleneru jest Jan Stachyrak, sponsorami wydarzenia są m.in. firma STIHL i Sanatorium Uzdrowiskowe SANVIT, a jednym z patronów medialnych portal terazKrosno.pl.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.