Gmina Rymanów kolejny raz gościła dzieci z Nowowołyńska na letniej kolonii.
W okresie od 3 do 12 lipca br. Gmina Rymanów była miejscem wypoczynku dla 30 dzieci z ukraińskiego Nowowołyńska. Dzieci przyjechały na zaproszenie Burmistrza Gminy Wojciecha Farbańca, który podobnie jak w ubiegłym roku, odpowiedział pozytywnie na prośbę Mera Nowowołyńska Borysa Karpusa aby zorganizować letni wypoczynek dla dzieci najbardziej dotkniętych skutkami trwającej wojny.

- Od początku wybuchu wojny pomagamy naszym miastom partnerskim z Ukrainy. Staramy się to robić na miarę naszych możliwości i w różnej formie. Dlatego też gdy zostałem poproszony o przyjęcie dzieci na wypoczynek, nie mogłem pozostać obojętny i szukałem wsparcia wśród organizacji działających na terenie naszej gminy - mówi Wojciech Farbaniec Burmistrz Gminy Rymanów.

kolonia dzieci z Ukrainy w Rymanowie-Zdroju

- Zwróciłem się do Bogdana Porembskiego z Parafii Rymanów-Zdrój, który od ośmiu lat organizuje Festyn Dobroczynny "W hołdzie prześladowanym chrześcijanom" z pytaniem czy i w tym roku możemy liczyć na wsparcie w tej sprawie. Moja prośba od razu zyskała przychylność i podjęliśmy się wspólnie tego wyzwania - dodaje Burmistrz.

Przybyłe w tym roku do Rymanowa-Zdroju dzieci, oprócz bagażu podręcznego, przywiozły ze sobą ten dużo cięższy, pełen traumatycznych przeżyć związanych z wojną. Wiele z tych dzieci, mimo młodego wieku musiało się już zmierzyć ze stratą jednego z rodziców, najbliższych, towarzyszy im ciągły lęk i niepewność o przyszłość. Dlatego organizatorzy starali się tak zaplanować czas, aby choć na chwilę zapomnieli o trudnych przeżyciach i miło oraz aktywnie spędzili czas.

dzieci z Ukrainy na koloni w Rymanowie-Zdroju

Dzieci przebywały w gościnnych progach Zakładu Aktywności Zawodowej w Rymanowie-Zdroju, który zapewniał nocleg i niezwykle smaczne, domowe posiłki. Natomiast Gmina Rymanów, wspólnie z różnymi instytucjami, przygotowała różnorodny i bogaty program pobytu. Były spacery i wycieczki po Rymanowie i Rymanowie-Zdroju, wyjścia na baseny, zajęcia sportowe, taneczne, plastyczne czy spotkanie z leśnikiem. Dzieci odbyły też wycieczkę do Skansenu w Sanoku, w którym poznały historię i tradycję naszego regionu. Zapewne na długo w ich pamięci pozostanie, także wycieczka na Przymiarki i wspólne puszczanie latawców w ramach odbywającej się tam imprezy.

Każde dziecko powinno mieć radosne i wesołe dzieciństwo. Mamy głęboką nadzieję, że ten pobyt przyniesie miłe wspomnienia i pozytywną energię na przyszłość.

Festiwal im. Hanki Ordonówny w Rymanowie-Zdroju. Orkiestra na dużym rowerze porwała publiczność
Jakże byłoby pięknie, gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć: dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego - to słowa Papieża Franciszka, które podczas pożegnania przytoczył Bogdan Porembski, dziękując wszystkim osobom i instytucjom którzy pomogli w zorganizowaniu atrakcyjnego i bezpiecznego pobytu.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.