Uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych w Krośnie odbyli europejskie praktyki zawodowe w Hiszpanii.
Praktyka zawodowa i słoneczny wypoczynek - co je łączy? W Zespole Szkół Mechanicznych w Krośnie taką formę spędzania tegorocznych wakacji wybrało 15 uczniów technikum. Dzięki realizacji programu Erasmus+ mogli oni spędzić dwa wspaniałe tygodnie w hiszpańskiej Maladze, gdzie zdobywali doświadczenie zawodowe w firmach branżowych, a w czasie wolnym zwiedzali najpiękniejsze zakątki regionu Andaluzji i odpoczywali zażywając kąpieli w Morzu Śródziemnym.

Tak, to wszystko jest możliwe i dostępne dla uczniów szkoły, a ponieważ "Mechanik" posiada akredytację programu Erasmus+ w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe, podobne wyjazdy będą się odbywały również w kolejnych latach, umożliwiając udział także obecnym kandydatom uczestniczącym w rekrutacji do szkoły. Kolejny projekt rozpoczyna się w roku szkolnym 2023/2024.

Warto zaznaczyć, że udział w projekcie jest bezpłatny, a uczestnicy mają zagwarantowane, m.in.: przygotowanie do wyjazdu, ubezpieczenie zdrowotne i OC, transport, zakwaterowanie, wyżywienie, miejsca praktyk, program kulturowy oraz kieszonkowe na własne wydatki.

Uczniowie dzięki praktykom mogli doskonalić swoje kompetencje językowe oraz zawodowe w branży lotniczej, motoryzacyjnej, mechanicznej i mechatronicznej. Malaga jest pięknym miastem z ciekawą historią. W samym mieście odwiedzili punkt widokowy Mirador Gibralfaro, z którego rozciągał się przepiękny widok na całą Malagę od strony portu. Na ławce przed domem Pablo Picasso zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z artystą.

uczniowie Mechanika w Maladze

Zwiedzali ruiny Rzymskiego Teatru i Katedrę uważaną za arcydzieło andaluzyjskiego renesansu. Mieli też możliwość odwiedzić Muzeum Mody i Motoryzacji, w którym każdy z nich mógł wybrać coś dla siebie Niewątpliwie atrakcją wyjazdu był rejs Katamaranem o zachodzie słońca, zaś fani gier komputerowych mogli zwiedzić muzeum gier wideo, w którym podziwiali automaty z kultowymi grami jak np. PAC-MAN.

Pobyt na praktykach nie ograniczył się tylko do rozwijania kompetencji zawodowych i poznania miasta i okolicy. Była to również okazja po raz pierwszy spróbować hiszpańskich potraw, takich jak np. churros z ciepłą czekoladą, owoce morza czy paella.

Czas wolny spędzali na wiele sposobów: opalając się na plaży i pływając w morzu, spacerując 5 najbogatszą ulica świata, na której znajdują się tylko krajowe sklepy i restauracje. Zagłębiając się w dalsze zakątki Malagi, odkryli zalew, z którego jest odprowadzana woda pitna dla mieszkańców miasta, stamtąd można podziwiać piękne widoki na panoramę Malagi oraz górę Monte de la Tortuga, z której również zachwycali się widokiem miasta oraz jego okolicy. Jedną z dodatkowych atrakcji była wycieczka do miasta Ronda, które powstało w VI wieku p.n.e. i jest rodzinnym miastem Ernesta Hemingwaya, a wybudowane zostało na rozległym kanionie.

Dzięki wyjazdowi stworzyli bardzo zgrany zespół, nawiązali nowe przyjaźnie i znajomości, przeżyli wiele przygód. Dla Mikołaja pobyt w Maladze był niezapomnianym przeżyciem, dla Kuby to możliwość poznania nowej kultury, ale tez sprawdzian samego siebie. Szymon zwraca uwagę na doskonalenie umiejętności zawodowych i komunikowania się w obcym języku, dla Kacpra to wakacje życia, a Antek i Wiktor wyjazd podsumowują jednym słowem: Luks.Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.