Poznaliśmy efekty czterodniowej pracy rzeźbiarzy na plenerze w Iwoniczu-Zdroju. Zobacz, jakie postaci wyłoniły się z przygotowanych przez leśników dukielskich kłód lipowych.
Hasłem tegorocznego III Pleneru Rzeźbiarskiego organizowanego przez Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Iwoniczu-Zdroju i Nadleśnictwo Dukla były "Osobowości u Zdroju".
Od poniedziałku do czwartku pięciu twórców rzeźbiło postacie znanych osób związanych z Iwoniczem w przeszłości. Efekty ich pracy można było podziwiać w czwartek (20 lipca) podczas uroczystego zakończenia pleneru i prezentacji rzeźb w amfiteatrze w Iwoniczu-Zdroju.

Paweł Leszega z Krosna wykonał rzeźbę - ławeczkę Władysława Kandefera z Iwonicza (1921-2016), absolwenta zakopiańskiej szkoły Antoniego Kenara i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Artysta był autorem wielu pamiątkowych medali, tablic okolicznościowych, rzeźbiarskich wystrojów wnętrz kaplic i kościołów, czy na przykład pomników Józefa Dietla i Wojciecha Oczki w Iwoniczu-Zdroju.

plener rzeźbiarski w Iwoniczu-Zdroju

Andrzej Madziar z Gogołowa wyrzeźbił postać Amelii Załuskiej z Ogińskich (1805-1858) - kompozytorki, poetki, malarki, współzałożycielka uzdrowiska Iwonicz-Zdrój. W latach 1837-1845 pomagała mężowi w budowie uzdrowiska. Można ją uznać za pierwszego urbanistę i architekta uzdrowiska. Według jej projektów i pod jej nadzorem powstawały pierwsze zabudowania uzdrowiskowe.

Sylwester Sowa z Włodawy wykonał rzeźbę - ławeczkę Wincentego Pola (1807-1872) - poety, geografa, kawalera Orderu Virtuti Militari. Był autorem pieśni, w której uwiecznił życie kuracyjne Iwonicza. Wielokrotnie przebywał na kuracji w Iwoniczu-Zdroju. Zauroczony źródełkiem Bełkotka, pisał o nim, ukazując jego niezwykłe piękno. W trzy lata po śmierci Wincentego Pola odsłonięty został nad Bełkotką pomnik poety, z wierszem jego autorstwa.

Marian Wójtowicz z Limanowej wyrzeźbił Karola Załuskiego (1794-1845) - odnowił i rozbudował uzdrowisko, mając wielkie wsparcie w swojej żonie, która pomogła mężowi zaprojektować Iwonicz-Zdrój.

Ryszard Wysocki z Kalet wykonał rzeźbę Władysława Bełzy (1847-1913) - poety i publicysty, autora pierwszego przewodnika krajoznawczo - turystycznego "Iwonicz i jego okolice" wydanego w 1885 r.

plener w Iwoniczu-Zdroju

Artyści wykonywali swoje prace pod okiem komisarza pleneru Jana Stachyraka. W trakcie podsumowania pleneru burmistrz Iwonicza-Zdroju Witold Kocaj i zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Artur Królicki wręczyli rzeźbiarzom upominki.

Na scenie amfiteatru zaprezentował się Zespół Sygnalistów "Echo Karpat" RDLP w Krośnie składający się z leśników pracujących na terenie krośnieńskiej dyrekcji RDLP oraz zespół "Tereściacy" z Zawadki Rymanowskiej.

Można było też skorzystać z oferty stoiska edukacyjnego Nadleśnictwa Dukla, jak również stoiska z wyrobami marki "Dobre z lasu".

Spotkanie prowadził Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie.

- Iwonickie plenery rzeźbiarskie, zaproponowane trzy lata temu przez leśników, cieszą się sporym zainteresowaniem kuracjuszy. Poprzednie edycje, które odbyły się pod hasłami "Duch lasu" i "Odpocznij i zdroju", zaowocowały monumentalnymi pracami, które zdobią dziś centrum uzdrowiska. Warto też wspomnieć, że w iwonickim kinie "Kuracjusz" wyświetlane są filmy o tematyce leśnej, a co tydzień odbywają się czwartkowe spacery z leśnikiem, które od trzech lat cieszą się niesłabnącym powodzeniem wśród letników - przypomina Edward Marszałek.

Patronami honorowymi tegorocznego pleneru byli: Witold Kocaj, burmistrz Miasta i Gminy Iwonicz-Zdrój oraz Marek Marecki, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, sponsorami m.in. firma STIHL, Sanatorium Uzdrowiskowe SANVIT, Uzdrowisko Iwonicz-Zdrój, a jednym z patronów medialnych portal terazKrosno.pl.

Dofinansowano ze środków Lasów Państwowych
RDLP w Krośnie

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.