6 mln zł kosztowała przebudowa i rozbudowa nowego mostu na drodze powiatowej w Łączkach Jagiellońskich, gm. Wojaszówka. Powiat krośnieński otrzymał na to zadanie 5 mln zł w Polskiego Ładu.
Dzisiaj (21 lipca) odbyło się oficjalne otwarcie przebudowanego i rozbudowanego mostu w Łączkach Jagiellońskich na rzece Wisłok w ciągu drogi powiatowej Wojaszówka - Łączki Jagiellońskie. Mieszkańcy na most z prawdziwego zdarzenia czekali od wielu lat.

- Dotychczasowy wybudowany został w latach 50. ubiegłego stulecia i wymagał generalnego remontu. Wszystko się sypało. Dzięki Starostwu Powiatowemu w Krośnie mamy praktycznie nowy most, który ułatwi nam dojazd do drogi wojewódzkiej, do gminy powiedział Jerzy Such, sołtys Łączek Jagiellońskich.

W Łączkach Jagiellońskich otwarto most po przebudowie

Prace rozpoczęły się we wrześniu 2022 roku i zostały zakończone w lipcu br., dwa miesiące przed planowanym terminem.

W ramach inwestycji wykonano między innymi przebudowę mostu na długości blisko 61 metrów, przebudowano drogę powiatową (dojazdy do mostu) na odcinku 307 metrów, przebudowano sieć wodociągową i teletechniczną, wykonano też umocnienia rzeki Wisłok w obrębie mostu.

Całkowity koszt realizacji inwestycji to 6 mln zł, w tym dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych - 5 mln zł oraz środki własne powiatu 1 mln zł, w tym dofinansowanie z budżetu gminy Wojaszówka - 150 tys. zł.

Wykonawcą była spółka Wolmost, którą na dzisiejszej uroczystości reprezentował prezes Zbigniew Wolan. Kierownikiem robót był Maciej Rozenbajgier, a inspektorem nadzoru Rafał Smoroński.

Poseł Piotr Babinetz podkreślił, że w ostatnim czasie zostały ukończone dwie bardzo ważne inwestycje drogowe w powiecie krośnieńskim: modernizacja 6-kilometrowej drogi powiatowej Iwla - Chyrowa, gdzie dofinansowanie z Polskiego Ładu wyniosło 9,5 mln zł oraz modernizacja mostu w Łączkach Jagiellońskich, na które powiat krośnieński otrzymał 5 mln zł z Polskiego Ładu.

- Inwestycja w Łączkach Jagiellońskich służy nie tylko mieszkańcom gminy Wojaszówka, ale i przyjezdnym. Przebudowa tego mostu była dla mnie szczególnie ważna, gdyż kilka lat temu na dożynkach na terenie gminy Wojaszówka obiecałem, że most będzie zmodernizowany. I udało się to zadanie doprowadzić do końca. Stało się to dzięki staraniom starosty Jana Pelczara oraz radnych Iwony Stefanik i Andrzeja Dziugana, którzy bardzo zabiegali o ten most. Dziękuję też wójtowi, który przeznaczył pieniądze z budżetu gminy Wojaszówka - powiedział poseł Babinetz.

W Łączkach Jagiellońskich otwarto most po przebudowie

Starosta krośnieński Jan Pelczar zaznaczył, że była to bardzo ważna inwestycja dla mieszkańców gminy Wojaszówka i trzeba było dużo zabiegów, by pozyskać środki z zewnątrz.

- Środki z Polskiego Ładu udało się pozyskać dzięki wsparciu posła Piotra Babinetza, dołożył się również wójt Wojaszówki Sławomir Stefański z budżetu gminy. Dziękuję też wykonawcy, firmie Wolmost za profesjonalne podejście do zadania, pracownikom starostwa a także radnym powiatowym z gminy Wojaszówka Iwonie Stefanik i Andrzejowi Dziuganowi, którzy zwracali mi uwagę na problem z tym mostem i cały czas pilnowali inwestycji - powiedział Jan Pelczar.

Radna Iwona Stefanik podziękowała w imieniu mieszkańców i swoim wszystkim, którzy przyczynili się do powstania niezwykle ważnej i oczekiwanej inwestycji, w tym posłowi Piotrowi Babinetzowi za dotrzymanie słowa danego mieszkańcom, pracownikom Wolmostu, którzy ciężką pracą doprowadzili do tego, że dzisiaj możemy stać na tym moście oraz mieszkańcom za cierpliwość, spokojne podejście do utrudnień przez ostatni czas.

W Łączkach Jagiellońskich otwarto most po przebudowie

Przebudowany most poświęcił proboszcz parafii Łączki Jagiellońskie ks. Janusz Bury.

Starosta Jan Pelczar poinformował, że to nie koniec inwestycji drogowo - mostowych w powiecie krośnieńskim. Powiat ma łącznie 370 kilometrów dróg, którymi zarządza oraz 64 mosty.

- Jest już przygotowana dokumentacja na przebudowę trzech mostów w Bałuciance i przygotowujemy się do złożenia wniosków do programów popegeerowskich. Będziemy też składać wniosek do Polskiego Ładu o przebudowę drogi Iwonicz - Rogi. Jest to bardzo drogie zadanie, bo koszt przebudowy niespełna trzykilometrowej drogi szacuje się na 7-8 mln zł. Rozpoczęliśmy też procedurę największego naszego zadania drogowego, czyli budowę odcinka drogi strategicznej Potok - Jedlicze w kierunku rafinerii. Mamy zabezpieczone na to zadanie ponad 80 mln zł - poinformował Jan Pelczar.

~Wow

01-08-2023 12:44 5 0

To już kolejny most w gminie, a na ukończeniu kolejny łączący Łęki Strzyżowskie z Widaczem/Przybówką.
A właściwie skończony, brakuje tylko dojazdu do niego. Chyba tylko most Ustrobna - Bratkówka jest bez remontu, ale jeszcze nie jest tragiczny.
Odpowiedz

~Max

24-07-2023 08:56 4 2

do Krzysztof - jak wójt może narzucać niepotrzebne inwestycje? chyba każda inwestycja jest dla dobra mieszkańców bo wszyscy z niej korzystają
Odpowiedz

~Ddr5

23-07-2023 11:05 0 9

Most poświęcony-bedzie na wieki.
Odpowiedz

~Krzysztof

22-07-2023 22:45 8 1

Bardzo potrzebna inwestycja, gratulacje dla starostwa. Inwestycja, o którą prosili mieszkańcy stała się faktem!
Bo wójt to podobno narzuca mieszkańcom swoje niepotrzebne inwestycje.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.