Wielka feta na cześć Fredry! W roku 2023 przypada 230. rocznica urodzin Aleksandra Fredry, najwybitniejszego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza czy poety. W Krośnie świętować będziemy podczas "Biesiady u Papkina". Wymowny tytuł interpretować można tylko w jeden sposób: biesiada ta będzie okazją do spotkania, rozmów i doskonałej zabawy. Postać Fredy zostanie wpisana w program spektakli… na balkonie, w niecodziennych miejscach, pokazów sokolniczych i historycznych, warsztatów, a nawet niespodziewanych bitew. Nieco przewrotnie, zamiast krokodyla, poszukiwać i znajdywać będziemy… kurdybanek dobrze znany Fredrze. Dzisiaj zachęcamy do szykowania strojów i czytania Fredry, a 29 lipca widzimy się na krośnieńskim rynku.
Rok 2023 rokiem Aleksandra Fredry! W roku 2023 przypada 230. rocznica urodzin Aleksandra Fredry, najwybitniejszego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza czy poety.

Pojedynek na zupę ziemniaczaną z tytułowym kurdybankiem, spektakle na balkonie, pokazy historyczne, strojów czy sokolniczne, wspólne wyszywanie bieżnika, śpiewanie i zabawy. Do tego warsztaty i opowieści. Niecodzienne miejsca, niespodziewane wydarzenia przypadną do gustu zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Będzie zaskakująco i przewrotnie, czyli dokładnie tak jak u Fredry - zachęcają organizatorzy.

PROGRAM


SCENA
Godz. 17.00 | Rozpoczęcie imprezy; Paweł Skowroński i Scutum
Godz. 17.15 | Spektakl "Pierwsza Lepsza" Grupa Mała Scena Wielkich Serc
Godz. 18.00 | Fredro na balkonie - scenki ze sztuk wzięte część I
Krośnieńska Fundacja Rozwoju
Godz. 18.30 | Pokaz strojów historycznych z epoki fredrowskiej
Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie
Godz. 19.00 | Pokaz sokolniczy Marlena Koźlińska
Godz. 20.30 | Fredro na balkonie - scenki ze sztuk wzięte część II
Krośnieńska Fundacja Rozwoju
Godz. 21.30 | Performatywne czytanie sztuki jednoaktówki "Jestem zabójcą"
Krośnieńska Fundacja Rozwoju

RYNEK
Godz. 16:00 - 19:00 | Prezentacja ptaków drapieżnych
Sokolnik Marlena Koźlińska
Godz. 16:00 - 19:00 | Wspólne wyszywanie biesiadnego bieżnika
Zespół Śpiewaczy Kamratki; Stowarzyszenie Klub Aktywnego Mieszkańca w Turaszówce; Klub Seniora Puchatek
Godz. 16:00 - 20:00 | Warsztaty plastyczne "W krainie krokodyla"
Strefa warsztatowa; Regionalne Centrum Kultur Pogranicza dla najmłodszych
Godz. 16:00 - 20:00 | "Napisz do Fredry"
Strefa warsztatowa Studium Animatorów Kultury
Godz. 16:00 - 20:00 | W dawnym zakładzie krawieckim
Grupa Mała Scena Wielkich Serc
Godz. 16:00 - 20:00 | Namiot Historyczny
Prezentacja obsługi broni czarnoprochowej; Repliki broni i pokazy; Kolekcja historycznej broni białej i palnej
Scutum - "Historia ożywiona", Stowarzyszenie Łucznicy Sanoka, Kampania grenadierów 22
Godz. 16:00 - 20:00 | Fredro na regale
Działania animacyjne, wyprzedaż książek
Krośnieńska Biblioteka Publiczna
Godz. 18:00 - 20:00 | Bitwa na chochlę i warząchew czyli jak gotować najwspanialszą zupę z kurdybankiem
Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej kontra reszta świata
Co tu się będzie działo! Staropolskie księgi podają, iż do prawdziwej zupy ziemniaczanej należy dodać.. no właśnie co? Czy do mieszania zupy lepsza chochla czy warząchew. Gotowanie na rynku wyśmienitej zupy ziemniaczanej z kurdybankiem odbywać się będzie pod okiem Fiony z Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej.

WIRYDARZ BIURA WYSTAW ARTYSTYCZNYCH
Godz. 22.30 | Fredro po 22, czyli tylko dla dorosłych
Performatywne czytanie
Krośnieńska Fundacja Rozwoju

Bluszczyk kurdybanek - bluszczyk ziemny, kondratek, obłożnik, kocimorda, płożnik, bluszcz poziemny, bluszcz zimowy, bluszczyk pospolity, psia miętka, kudroń… aż dziw, że roślina zdrowotna mająca tyle ludowych nazw, a swoją właściwą zawdzięczająca szlachetnie wyprawianym kurdybanom - skórom zdobionym motywem roślinnym, zniknęła z naszej świadomości. Ziółko, które znajdziemy dookoła siebie, gdy dobrze się rozejrzymy po łąkach, polach, przydrożach. Roślinka w wierzeniach ludowych o nadzwyczajnej, czarodziejskiej mocy. Odnotowana już w XII wieku w medyczno- przyrodniczym dziele św. Hildegardy. Nim do wyrobu piwa zaczęto używać chmielu, kurdybanek zastępował go w XVI-wiecznej Anglii. Dzięki niemu Jan II Sobieski zwyciężył pod Wiedniem. Kwitnie od maja do końca lata szafirowymi kwiatuszkami, a zbierać go można do późnej jesieni. Surowcem leczniczym jest cała roślina. Ziele zawiera olejki eteryczne, żywice, saponiny, kwasy triterpenowe, sole mineralne, witaminy, enzymy. Napary, odwary, herbatki, nalewy, syropy - tak zewnętrznie, jak i wewnętrznie stosowane uzdrowią nasze ciała, a jako kuchenna przyprawa sprawdzi się w zupach, sałatkach, sosach, czy maśle ziołowym. Smacznego!

Bitwa na chochlę i warząchew czyli jak gotować najwspanialszą zupę z kurdybankiem
Co tu się będzie działo! Staropolskie księgi podają, iż do prawdziwej zupy ziemniaczanej należy dodać... no właśnie co? Czy do mieszania zupy lepsza chochla czy warząchew. Gotowanie na rynku wyśmienitej zupy ziemniaczanej z kurdybankiem odbywać się będzie pod okiem Fiony z Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej.

Spektakl "Pierwsza Lepsza" Grupa Mała Scena Wielkich Serc
Grupa teatralna - pod opieką ks. Mateusza, działająca przy parafii św. Piotra i św. Jana z Dukli w Krośnie - w ostatnich latach zrealizowała wiele przedstawień oraz widowisk rodzinnych.

"Napisz do Fredry"
Policealne Studium Animatorów Kultury w Krośnie przygotowało specjalną strefę warsztatową zatytułowaną "Napisz do Fredry". Inspiracją była, rzecz jasna, jedna z najbardziej znanych scen pisania listu. Dla uczestników działań artystycznych przygotowano zabawę - wspólne pisanie listu do Hrabiego, najmłodsi będą mieli okazję podszkolić się w elementach kaligrafii i pisaniu gęsim piórem. Na pamiątkę twórczego spędzania czasu każdy otrzyma specjalną plakietkę z inicjałem imienia, którą oczywiście, jak na działania animatorów kultury przystało, będzie sobie musiał sam przygotować.

Fredro na balkonie; Performatywne czytanie sztuki jednoaktówki "Jestem zabójcą"; Fredro po 22, czyli tylko dla dorosłych
Gdy biesiadując z Papkinem na krośnieńskim rynku, uniesiecie wzrok na kamieniczne balkony zobaczycie tam postaci z kilku komedii hrabiego Fredry. Z których? Odgadniecie z krótkich scenek, które odegrają? Jak zwykle kilka zaprzyjaźnionych z Krośnieńskiej Fundacji Rozwoju osób, wspomaganych przez zawodowych aktorów (kto z nich urodził się w Krośnie - następna zagadka) w nieoczywistych warunkach posłużą się fredrowskimi tekstami. A późnym wieczorem będziecie mogli zobaczyć performatywne czytanie jednoaktówki "Jestem zabójcą". I znów na scenie pojawi się pięcioro nieodmawiających udziału w naszych teatralnych przedsięwzięciach osób, z udziałem i w reżyserii Jacka Buczyńskiego. Poznajcie mało znany, a jakże zabawny i ciągle aktualny tekst Aleksandra Fredry.

Warsztaty plastyczne "W krainie krokodyla"
Co w głowie, to na papierze - tak działał sam Aleksander Fredro! Bez dobrego notesu na zapiski ani rusz! Warto więc ruszyć na krośnieński rynek i wraz z Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza wykonać własny notes. Pozostając w dosłownościach i życzeniu "… krokodyla daj mi luby…", odpowiemy również na tę potrzebę. Subtelny obraz z krokodylem w tle, to nie jedyna propozycja związana z tym gatunkiem zwierzęcia. Bardziej wymowny i dostojny będzie wielkoformatowy krokodyl, któremu goście wydarzenia będą mogli nadać wyraz i kolor (oby tylko zielony!).

W dawnym zakładzie krawieckim
Aktorzy Grupy Mała Scena Wielkich Serc zapraszają w podróż do dawnych czasów. W zakładzie krawieckim będzie można podziwiać stroje inspirowane modą epoki fredrowskiej, a najmłodsi uczestnicy Biesiady u Fredry zaproszeni zostaną do zabaw dziecięcych z dawnych epok.

Namiot Historyczny
Miłośnicy ożywionej historii przygotowali na Biesiadę u Papkina pokazy szermiercze połączone z gawędą o staropolskim stroju i obyczajach, prezentację replik broni białej i czarnoprochowej z czasów szlacheckich. Najmłodszych zapraszają do szermierczych zabaw - walki na "palcaty". Zaprezentują obsługę muszkietu czarnoprochowego, a także mundury i oprzyrządowanie wojskowe z czasów napoleońskich... W historycznym namiocie spotkać będzie można szlachciców ze Stowarzyszenia Łucznicy Sanoka i żołnierzy z Kompanii Grenadierów 22 Infanterie Regiment "Sachsen und Coburg".

Papkin
W postać Papkina wcieli się Alan Bochnak.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.