Krośnieński Holding Komunalny rozstrzygnął przetarg i podpisał umowę na zakup energii elektrycznej dla Grupy Zakupowej na rok 2024. Dostawcą energii będzie firma Tauron Sprzedaż.
Obecna sytuacja na rynku energii sprawiła, że Krośnieński Holding Komunalny - lider Grupy Zakupowej Energia Elektryczna - zdecydował się na zmianę formuły postępowania przetargowego na grupowy zakup energii i oparł go na modelu bazującym na cenach Towarowej Giełdy Energii, a nie jak dotychczas według modelu stałej ceny.

- Cena energii elektrycznej dla Grupy Zakupowej będzie ulegać zmianie co kwartał. Dostawca energii, który wygrał przetarg, czyli firma Tauron, będzie kalkulował ceny jednostkowe za 1 MWh energii elektrycznej w oparciu o notowania z Towarowej Giełdy Energii oraz o stałą marżę zaoferowaną z złożonej ofercie przetargowej - tłumaczy Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Ceny energii elektrycznej dla członków Grupy Zakupowej, tj. dla 386 podmiotów wchodzących w jej skład, będą przekazywane przez dostawcę co kwartał w terminach: do 10 września 2023 r., 10 marca 2024 r., 10 czerwca 2024 r., 10 września 2024 r.

Umowa na zakup energii elektrycznej dla Grupy Zakupowej została zawarta na 12 miesięcy, tj. od 1 stycznia 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

- Ceny energii w ostatnim czasie ulegają dużym wahaniom, dodatkowo kontrakty terminowe na zakup energii na przyszły rok są wyceniane istotnie wyżej niż kontrakty na krótsze terminy czy też ceny w jakich prowadzone są bieżące rozliczenia. Wynika to z tego, że dostawcy energii przy dłuższych umowach kalkulują większe ryzyko na nieprzewidziane zdarzenia, których ostatnio nie brakowało. Dlatego po wnikliwej analizie sytuacji na rynku energii ogłosiliśmy postępowanie przetargowe w modelu zmiennej ceny, co w aktualnych uwarunkowaniach rynkowych wydaje się być korzystniejszym rozwiązaniem aniżeli kontraktowanie stałej ceny na cały rok rozliczeniowy - mówi prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego i lider Grupy Zakupowej Energia Elektryczna.

Szacunkowe zapotrzebowanie na energię elektryczną w okresie obowiązywania umowy dla wszystkich podmiotów wchodzących w skład Grupy Zakupowej wynosi blisko 57 GWh. Wartość indeksu na Rynku Terminowym Produktów Energetycznych TGE z dn. publikacji ogłoszenia o zamówieniu, tj. z 1 czerwca 2023 r., wynosiła 631,75 zł/MWh.

Skład Grupy Zakupowej Energia Elektryczna:
Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej - Krośnieński Holding Komunalny Sp. z o.o., Centrum Dziedzictwa Szkła Sp. z o.o., Cech Rzemiosł Różnych w Krośnie, CEDR ENERGO Sp. z o.o., ECO IMAGE Sp. z o.o., gminy: Baligród, Besko, Bukowsko, Chorkówka, Cisna, Czarna, Dębica, Dukla, Dydnia, Haczów, Jaśliska, Jedlicze, Komańcza, Korczyna, Krościenko Wyżne, Lesko, Miejsce Piastowe, Nowy Żmigród, Olszanica, Pilzno, Rymanów, Sanok, Solina, Tarnowiec, Tyrawa Wołoska, Wojaszówka, Zagórz i Zarszyn wraz z jednostkami podległymi, miasta: Sanok, Starachowice, Krosno wraz z jednostkami podległymi, powiaty: bieszczadzki, jasielski, krośnieński, leżajski i sanocki wraz z jednostkami podległymi, Gminne Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Szczawnym, Gminne Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Tarnowcu Sp. z o.o., Jedlickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o., Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie, Krośnieńska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Krośnie, Latoszyn Zdrój Sp. z o.o., Leskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o. o., Muzeum Podkarpackie w Krośnie, Muzeum Ziemi Leżajskiej, Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych i Drogowych w Krośnie Spółka Akcyjna, REMONDIS KROEKO Sp. z o.o., Sanockie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o., Sanockie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Sp. z o.o., Sport Lesko Sp. z o.o., Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa "Jedność" w Krośnie, Uczelnia Państwowa w Sanoku, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.