Miasto Krosno uzyskało 100 tys. zł dofinansowania z Rządowego Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka" na lata 2022-2024. Jakie zadania będą realizowane?
Miasto Krosno do realizacji projektu, na które otrzymało 100 tys. zł dofinansowania na projekt "Bezpieczne Krosno" z programu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji "Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka" pozyskało partnerów: Komendę Miejską Policji w Krośnie, Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie, Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie, Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie oraz Stowarzyszenie na rzecz Bezpieczeństwa w Krośnie.

- W części inwestycyjnej naszego projektu zamierzamy zmodernizować system monitoringu w mieście, zakupić urządzenia, które zwiększą bezpieczeństwo, w tym dwie nowe kamery, które będą zamontowane w centrum Polanki i na dworcu autobusowym - informuje dr Tomasz Soliński, zastępca prezydenta Krosna.

Na wyposażenie dworca autobusowego, czyli miejsca, gdzie codziennie przewija się bardzo dużo osób i jest duże ryzyko przypadków związanych z nagłymi wypadkami zdrowotnymi, zostanie zakupiony defibrylator AED oraz profesjonalna apteczka.

- Będziemy też upowszechniać wiedzę na temat defibrylatorów, które znajdują się już w kilkunastu miejscach na terenie Krosna. Przymierzamy się do stworzenia mapki z miejscami, gdzie są zlokalizowane oraz informacjami, jak korzystać z tych urządzeń - mówi Tomasz Soliński.

Do końca br. zostaną zorganizowane szkolenia z zakresu udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej w tym dla pracowników urzędu miasta i jednostek organizacyjnych, pracowników dworca autobusowego oraz partnerów projektu.

Podczas spotkań będzie poruszany również temat bezpiecznego poruszania się poruszania się po drogach, w tym najmłodszych do szkoły i ze szkoły, bezpiecznego wypoczynku, bezpieczeństwa w domu.

Po wakacjach zaplanowana jest społeczna debata na temat bezpieczeństwa w mieście, również na temat cyberbezpieczeństwa oraz zorganizowanie konkursu na spot reklamowy dotyczący bezpieczeństwa w Krośnie dla młodzieży z krośnieńskich szkół ponadpodstawowych.

bezpieczne wakacje

A już w najbliższą niedzielę (30 lipca) w ramach projektu "Bezpieczne Krosno", podczas dużej imprezy na krośnieńskim rynku pod nazwą "Świet(l)ne Miasto", odbędzie się piknik "Bezpieczne Wakacje", w który będą zaangażowani wszyscy partnerzy, w tym Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie, jedyna szkoła biorąca udział w tym projekcie.

Dorota Rohan, wicedyrektor Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie podkreśla, że szkoła co roku bierze udział w wielkim pikniku, który ma na celu między innymi przypomnienie daty pierwszego rozpalenia lampy naftowej i prezentację sylwetki patrona "Naftówki". W tym roku ZSNG będzie brał też udział w pikniku "Bezpieczne Wakacje" jako partner projektu "Bezpieczne Krosno".
Podczas niedzielnego pikniku na stoisku ZSNG będą się odbywały między innymi pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przez uczniów klas ratowniczo-obronnych i bezpieczeństwa wewnętrznego. Będzie też wystawa skał, minerałów, lamp naftowych.

- Ponadto zgodnie z przyjętym harmonogramem projektu, nasza szkoła będzie przeprowadzać szkolenia z udzielania pierwszej pomocy dla pracowników Urzędu Miasta Krosna, jednostek organizacyjnych, pracowników dworca autobusowego. Będzie nad tym czuwał nauczyciel Zbigniew Moskal wraz z instruktorami. Nasi uczniowie z klas bezpieczeństwa wewnętrznego pod kierunkiem Zbigniewa Moskala wezmą czynny udział w debacie społecznej - powiedziała Dorota Rohan, wicedyrektor ZSNG i jednocześnie koordynator projektu ze strony "Naftówki".

Projekt będzie realizowany do końca 2023 r., a miasto Krosno w jego realizację dołożyło z własnego budżetu 35,6 tys. zł.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.