Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie podpisała dzisiaj porozumienie o współpracy z kolejnym partnerem. Tym razem jest to Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej Wody Polskie w Rzeszowie.
2 sierpnia rektoracie Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie podpisane zostało porozumienia o współpracy uczelni z RZGW w Rzeszowie. Podpis pod dokumentem złożyli rektor PANS dr hab. Zbigniew Barabasz, prof. PANS i Anna Sowa - dyrektor Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

- Dzisiejsze porozumienie dotyczy współpracy dydaktycznej oraz współpracy rozwojowo-naukowej. Dzięki dzisiaj sformalizowanemu porozumieniu, studenci z PANS będą mogli odbywać praktyki w RZGW w Rzeszowie, Zarządzie Zlewni w Krośnie i innych jednostkach, a absolwenci uczelni będą mogli być przyjęci u nas na staż - powiedziała dyrektor Anna Sowa.

Studenci będą mieli możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem Wód Polskich zarówno od strony biurowej, jak i terenowej.
Wojciech Kłosowicz, dyrektor Zarządu Zlewni w Krośnie dodał, że w krośnieńskiej Zlewni pracują już studenci i absolwenci PANS.

- Teraz, w ramach praktyk, studenci będą przygotowywani do przyszłej pracy w Wodach Polskich - powiedział Wojciech Kłosowicz.

Porozumienie między PANS w Krośnie i Wodami Polskimi

Rektor PANS, dr hab. Zbigniew Barabasz podkreślił, że RZGW Wody Polskie w Rzeszowie zapewniają uczelni kształcenie na kierunku inżynieria środowiska, dają dostęp do nowoczesnych programów.

- Współpraca ma służyć skutecznemu połączeniu wiedzy i praktyki oraz realizowaniu wartościowych społecznie zadań. Współpraca obejmie również dostosowanie istniejących programów studiów do potrzeb i oczekiwań rynku pracy - stwierdził rektor Zbigniew Barabasz.

Władze PANS liczą, że oprócz praktyk i stażów, uczelnia i Wody Polskie będą współpracować również na innym polu.

- Mamy nadzieję, że będziemy wspólnie realizować różne projekty naukowe. Duży potencjał w tym zakresie jest zarówno po naszej stronie, jak i Wód Polskich - zaznaczyła dr Agnieszka Woźniak, prorektor ds. rozwoju PANS.

Dr inż. Bernadeta Rajchel, kierownik Zakładu Inżynierii Środowiska PANS zwróciła uwagę, że studenci krośnieńskiej uczelni na kierunku inżynieria środowiska, często niesłusznie mylonego z ochroną środowiska, poza zagadnieniami związanymi z inżynierią wodną, nabywają umiejętności z zakresu projektowania i wykonawstwa instalacji gazowych, sanitarnych, grzewczych, wentylacji i klimatyzacji.

- Po ukończeniu studiów mogą starać się o uzyskanie uprawnień budowlanych instalacyjnych. Ponadto studenci inżynierii środowiska PANS w Krośnie uczą się praktycznej obsługi urządzeń geotechnicznych, geodezyjnych, czy geofizycznych, które to sprzęty nie zawsze są dostępne na innych uczelniach - stwierdziła dr inż. Bernadeta Rajchel

~żenada

06-08-2023 17:41 0 1

Jasne, absolwentów lepszych uczelni usuwają, a biorą tych z PANS, co to nigdzie indziej się nie dostali i musieli zostać w Krośnie. Żenada
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.