Maksymalna stawka podatku za psa w 2024 roku będzie większa. Górna granica opłaty za posiadanie psa będzie wynosiła 173,57 zł rocznie. To ponad 22 zł więcej niż w 2023 roku.

Skąd bierze się podatek za posiadanie psa?


Podatek za posiadanie psa w Polsce ma źródło w przepisach samorządów lokalnych. Nie jest to opłata regulowana na poziomie ogólnokrajowym, lecz zależy od decyzji poszczególnych gmin. Wprowadzenie podatku od psa jest zgodne z prawem, o ile nie jest wyższe od maksymalnej stawki określonej przez Ministerstwo Finansów.

Kto decyduje o wysokości podatku?


Wysokość podatku od posiadania psa ustalana jest przez radę gminy. Właśnie ten organ ma prawo do ustalenia, czy podatek będzie pobierany, i jaka będzie jego stawka. Rada gminy ma także prawo do wprowadzenia różnych stawek podatkowych dla różnych grup mieszkańców, na przykład na podstawie liczby posiadanych psów.

Kto musi płacić podatek, a kto jest zwolniony?


Podatek od posiadania psa płacą ci właściciele, którzy mieszkają w gminach, które wprowadziły taki podatek.

Zwolnienia od podatku od psa są regulowane przez indywidualne przepisy gminy. Często z podatku zwolnione są osoby, które zdecydowały się adoptować psa ze schroniska. Wiele samorządów, aby promować adopcję, zwalnia z podatku osoby, które adoptują zwierzę albo ma psa oznakowanego chipem.

Podatku za pierwszego psa nie zapłaci osoba która ma:
  • orzeczenie o dowolnym stopniu niepełnosprawności, a pies jest psem asystującym,

  • orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,

  • więcej niż 65 lat i samodzielnie prowadzi gospodarstwo domowe.


Podatku za pierwszego i drugiego psa nie zapłaci osoba która płaci podatek rolny od użytków rolnych o powierzchni większej niż 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy. Podatek zapłaci dopiero za trzeciego i każdego kolejnego psa.

Ile wynosi podatek za posiadanie psa?


Maksymalna stawka podatku za jednego psa w 2023 roku wynosi 150,93 zł. W 2024 roku roczna stawka podatku będzie mogła wynosić maksymalnie 173,57 zł czyli o ponad 22 zł więcej.

Gdzie szukać informacji o podatku za psa?


Jeżeli gmina pobiera podatek od posiadania psa, należy obowiązkowo zarejestrować swojego czworonoga w urzędzie gminy. O dokładnym terminie płatności i zasadach pobierania opłaty decyduje gmina. Wszelkich informacji warto poszukać na stronie internetowej danej gminy.Ankieta

Czy gminy powinny pobierać podatek od posiadania psa?

Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki ankiety


~Dj

08-08-2023 20:37 4 6

Powinno byc minimum 2ķ za obszczumurka i kolejne 2k za nieposprzatanie po nim!
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.