Prokuratura Regionalna w Rzeszowie poinformowała o przedstawieniu trzem osobom zarzutów w śledztwie dotyczącym oszustw związanych z importem ukraińskiego zboża.
Śledztwo dotyczące oszustw związanych z importem ukraińskiego zboża prowadzi Prokuratura Regionalna w Rzeszowie. Na chwilę obecną zarzuty postawiono trzem osobom.

- Pierwszy podejrzany usłyszał zarzuty oszustwa na szkodę polskiej spółki zajmującej się handlem zbożem poprzez sprzedaż jej ponad 111 ton pszenicy i wcześniejsze zatajenie faktu, że została sprowadzona z Ukrainy jako zboże techniczne. Ustalona szkoda to prawie 150 tysięcy złotych - poinformowała prokurator Hanna Biernat-Łożańska, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie.

Drugi z podejrzanych usłyszał zarzuty podrobienia dokumentów dotyczących przeznaczenia zakupionego na terytorium Ukrainy ziarna pszenicy, które następnie zostały przedłożone w agencji celnej w procedurze odprawy celnej towarów importowanych z Ukrainy oraz przestępstwa skarbowego polegającego na wprowadzeniu w błąd organu uprawnionego do kontroli co do tego, że deklarowany towar jest towarem technicznym, dla którego istniała reglamentacja pozataryfowa, podczas gdy towar przeznaczony był do obrotu na rynku rolno - spożywczym. Wartość towaru wynikająca z faktur wynosiła ponad 91 tys. zł.

Trzeci z podejrzanych również usłyszał zarzut oszustwa celnego poprzez wprowadzenie w błąd organu celnego w zadeklarowanych w 190 zgłoszeniach celnych towarów w postaci ziaren kukurydzy i 9 zgłoszeniach celnych ziaren rzepaku co do tego, że ziarna rzepaku i kukurydzy były przeznaczone na cele techniczne, podczas gdy był to towar przeznaczony do obrotu na rynku rolno - spożywczym. Wartość przedmiotowego towaru wynikająca z faktur wyniosła ponad 6,3 min zł

Wobec podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych i dozorów policji. Na mieniu dwóch podejrzanych prokurator dokonał zabezpieczeń majątkowych na kwotę ponad 330 tys. zł.

- Aktualnie w ramach prowadzonego przez Zespół Prokuratorów Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie śledztwa połączono 92 postępowania z całego kraju. Do tej pory przeprowadzono 283 przeszukania, w ramach których zabezpieczono dokumentację dotyczącą podmiotów objętych śledztwem. W sprawie realizowane są intensywne czynności dowodowe wynikające z przyjętego planu śledztwa. Sprawa ma charakter rozwojowy - powiedziała prokurator Hanna Biernat-Łożańska.

Postępowanie nadzoruje Departament ds. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.