W Tylawie odbyły się Dożynki Gminy Dukla. To nie tylko święto plonów, ale także okazja do wspólnego świętowania i dzielenia się radością z owoców ciężkiej pracy rolników oraz całej społeczności lokalnej.
Tegoroczne Dożynki Gminy Dukla odbyły się w Tylawie, 15 sierpnia w święto Matki Boskiej Zielnej, patronki ziemi i jej bujnej roślinności. Uroczystość rozpoczęła się dziękczynną mszą świętą, która została odprawiona w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Po jej zakończeniu utworzono korowód składający się z delegacji dożynkowych, zaproszonych gości i wszystkich uczestników nabożeństwa. W przejściu na plac przy Domu Ludowym, gdzie odbyła się dalsza część programu, towarzyszyła Kapela Duklanie.

Po przybyciu na miejsce, starostowie dożynek Janina Michalak i Jan Buriak przekazali na ręce Burmistrza Dukli Andrzeja Bytnara, najważniejszy symbol Święta Plonów chleb. Pod dożynkową sceną ośpiewano i zaprezentowano wieńce, wystawione przez następujące miejscowości: Barwinek, Lipowicę, Łęki Dukielskie, Myszkowskie, Nadole, Równe, Teodorówkę, Tylawę, Wietrzno, Zawadkę Rymanowską i Zboiska.

dożynki w Tylawie

Wszystkie delegacje otrzymały pamiątkowy dyplom i nagrodę pieniężną ufundowaną przez Burmistrza Dukli. Następnie słowo do rolników i uczestników dożynek wygłosili: Poseł na Sejm RP Maria Kurowska, Radni Powiatu Krośnieńskiego: Józefa Winnicka-Sawczuk, Józef Bek i Andrzej Krężałek oraz Przewodniczący Rady Gminy Mariusz Folcik.

Po części oficjalnej rozpoczęły się występy artystyczne. Na scenie zaprezentowały się gminne zespoły ludowe, które przyjęły zaproszenie do uświetnienia uroczystości: "Tereściacy", "Równianie", "Wietrznianki", "Szarotka-Duklanie" oraz kapela "Duklanie". Urozmaicony repertuar, wiersze i skecze uzyskały duży aplauz licznie zgromadzonej publiczności.

Kolejnym punktem programu był koncert działającego od dwóch lat w okolicach Krosna zespołu Seta. Wykonali ciekawe, autorskie kompozycje z elementami muzyki renesansowej oraz szeroko rozumianego rocka i bluesa. Po nich na scenie pojawił się Marcin Florczak wirtuoz skrzypiec elektrycznych, absolwent studiów na kierunkach artystycznych w Rzeszowie i Bydgoszczy. Skrzypek przedstawił swoje interpretacje znanych przebojów z muzyki popularnej, rockowej i filmowej. Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna z Dj.

dożynki w Tylawie

Podczas trwania wydarzenia dzieci mogły skorzystać z malowania twarzy i skokozabaw. Dodatkową atrakcją była obecność Drużyny Czarny Żmij, która zajmuje się rekonstruowaniem historii wczesnego średniowiecza i odtwarzaniem życia Słowian. Ich stoisko cieszyło się dużą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.

Organizatorami byli Burmistrz Dukli, Koło Gospodyń Wiejskich w Tylawie, Sołtys Tylawy i Ośrodek Kultury w Dukli.

~xxx

18-08-2023 07:24 12 21

Na 22 solectwa obecne 11 To sukces na miare Pana Burmistrza jak wejscia do piwnic w Dukli przypominajace szalety i rozsypujacy sie kamien niby fontanna
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.