Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Króliku Polskim (gm. Rymanów) świętowały jubileusz 70-lecia działalności. Razem z druhami z OSP, którzy obchodzili jubileusz 75-lecia istnienia.
Uroczystości jubileuszowe 70-lecia KGW i 77-lecia OSP w Króliku Polskim rozpoczęły się mszą świętą w sobotnie popołudnie (19 sierpnia) w kościele parafialnym w Króliku Polskim, którą odprawił ks. Wojciech Bolanowski, proboszcz miejscowej parafii rzymskokatolickiej.

Dalsza część obchodów odbyła się na placu przy Domu Ludowym.

Uczestników uroczystości powitała Helena Pitrus, prezes Koła Gospodyń Wiejskich w Króliku Polskim. Przedstawiła również krótki rys historyczny koła i działalności.
70 lat temu w Króliku Polskim zapoczątkowano piękną tradycję - utworzono Koło Gospodyń Wiejskich. Wokół siebie zgromadziły się kobiety, które chciały pielęgnować zwyczaje i tradycje.
Pierwszą przewodniczącą została Anna Kondziołka, a później kolejno funkcję tę pełniły: Anna Wiernasz, Józefa Smoleń, Maria Lorenc. Obecnie przewodniczącą jest Helena Pitrus. W ciągu siedmiu dekad prężnej działalności dzięki paniom z KGW w Króliku Polskim zorganizowano wiele kursów, od gotowania począwszy, do szycia, haftowania i uprawy roślin. We wszystkich ważnych działaniach we wsi koło miało swój czynny udział.

70 lat KGW w Króliku Polskim

- I tak jest też obecnie. Bardzo często bierzemy udział w imprezach gminnych, wojewódzkich, środowiskowych. Tradycją stało się wicie wieńca dożynkowego w naszej parafii, z którym brałyśmy udział w konkursach na wieniec dożynkowy. dzięki współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Rymanowie mogłyśmy pokazać swoje talenty i zaistnieć na konkursach gminnych, powiatowych, czy wojewódzkich - powiedziała Helena Pitrus, prezes KGW w Króliku Polskim.

Dodała również, że dzięki współpracy z GOK, Koło miało okazje wystąpić z ciekawymi obrzędami przygotowanymi przez panią Zofię Kuśnierczak. Panie wielokrotnie brały też udział w konkursach kulinarnych, prezentując unikalne tradycyjne potrawy.
KGW chętnie współpracuje z organizacjami działającymi w Króliku Polskim, organizuje pielgrzymki i wycieczki.

- Ostatnimi laty udało nam się doposażyć w nowe naczynia naszą wypożyczalnię, z której korzystają mieszkańcy Królika Polskiego podczas organizowania wesel, komunii, chrzcin, czy innych imprez. Cieszymy się również, że mamy własny lokal, gdzie możemy się spotykać zarówno na zebrania, jak i na próby. Przebywając razem zapominamy o kłopotach dnia codziennego. To, co robimy dla siebie i innych wnosi w nasze serca wiele radości. Ważne byśmy nigdy nie wątpili w sens naszej działalności, bo ona przyczynia się do większej integracji naszego społeczeństwa i w pewien sposób nadaje sens życiu - podkreśliła prezes Helena Pitrus.

70 lat KGW w Króliku Polskim

Życzenia paniom z KGW z okazji ich jubileuszu złożyli między innymi starosta krośnieński Jan Pelczar, burmistrz gminy Rymanów Wojciech Farbaniec i przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Pitrus, druhowie Janusz Litwin, Józef Tucki i Grzegorz Zawada - prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Rymanowie, bryg. Krzysztof Marszałek, Edyta Rysz - dyrektor SP w Króliku Polskim.

Podczas spotkania w sali domu ludowego, na scenie zaprezentowali się uczniowie ze szkoły podstawowej w Króliku Polskim oraz panie z KGW w Króliku Polskim.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z sobotnich obchodów jubileuszowych (OSP i KGW) w Króliku Polskim:

~jarząbek

21-08-2023 21:45 8 8

Jakie piękne Panie, ech żebym ja był młodszy.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.