Święto Plonów, wieńczące żniwa w gminie Krościenko Wyżne, odbyło się w 15 sierpnia. Rolnicy z terenu gminy dziękowali za zebrane plony.
Tradycją stało się już, że 15. sierpnia w kalendarzu każdego krościeniaka zapisał się pod znakiem gminnych dożynek. W roku bieżącym, podobnie jak w ubiegłym gmina przedłużyła świętowanie o dzień 14 sierpnia.

Poniedziałkowe uroczystości rozpoczęły się o godz. 18:00 występem Gminnej Orkiestry Dętej, która zaprezentowała swój trwający blisko godzinę program, na który złożyły się utwory i wiązanki w aranżacjach reprezentujących różnorodne gatunki muzyczne, czy upamiętniające wybitnych artystów polskiej sceny muzycznej, jak choćby nieodżałowanego Krzysztofa Krawczyka.
Po zakończeniu koncertu orkiestry na scenie pojawił się zespół Lombardino, który wykonując znane i lubiane piosenki, porwał mieszkańców gminy do tańca, a te trwały do późnych godzin.

dożynki w Krościenku Wyżnym

W drugim dniu, uroczystości rozpoczęły się przy Domu Ludowym w Krościenku Wyżnym, skąd odbył się przemarsz z wieńcami dożynkowymi do kościoła. Uczestniczyli w nim starostowie dożynek: Lucyna Liput i Zenon Lenart, przedstawiciele władz gminy, kierownicy jednostek organizacyjnych i stowarzyszeń, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich oraz zaproszeni goście. Przemarsz odbywał się przy akompaniamencie Gminnej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Macieja Filara.

Odbyła się uroczysta msza święta w intencji rolników, podczas której podziękowano im za trud codziennej pracy na roli. Podczas liturgii poświęcono chleb dożynkowy upieczony z tegorocznych zbóż oraz wieńce dożynkowe.
Na ugruntowany w krościeńskiej tradycji objazd gminy wyruszyły ciągniki, z przyczep których do czekających wzdłuż trasy dzieci frunęły słodycze.

dożynki w Krościenku Wyżnym

Tuż po godzinie 16:00 na scenie przy budynku urzędu gminy rozpoczęła się część artystyczna. Zapoczątkował ją występ Koła Gospodyń Wiejskich. Następnie starostowie dożynek przekazali wójtowi gminy - chleb dożynkowy. Ciasta dożynkowe i torby z upominkami otrzymali również zaproszeni goście, a wśród nich Piotr Babinetz - poseł na Sejm RP, Piotr Rycerski - szef gabinetu politycznego Ministra Aktywów Państwowych, Kacper Górecki - przedstawiciel posła na Sejm RP - Piotra Uruskiego oraz Lucjan Fejkiel - zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu Podkarpackie NSZZ "Solidarność" w Krośnie. Następnie, starostowie dożynek, przewodniczący rady gminy, wójt gminy oraz w imieniu sołtysa Bolesława Pudłowskiego - radny Stefan Liput, poczęstowali ciastem dożynkowym wszystkich zebranych.

Kolejny akcent postawiła kapela "Krościeniacy", przedstawiając znane i lubiane piosenki i przyśpiewki ludowe wzbudzając gromki aplauz zgromadzonej publiczności.

dożynki Krościenko Wyżne

Przed występem gwiazdy wieczoru zaprezentowali się ponadto Groovinscy. Tuż przed 20:00 przyszedł czas na występ gwiazdy wieczoru tj. Libera i Grupy InoRos, którzy przedstawili program muzyczny składający się z utworów autorskich w brzmieniu folk&rock z elementami rapu. Koncert zawierał również utwory Libera, a zgromadzeni licznie mieszkańcy i sympatycy gminy każde wykonanie nagradzali głośnym aplauzem. Zobacz zdjęcia z koncertu: Liber i zespół InoRos gwiazdami dożynek w Krościenku Wyżnym.

Dożynki Gminy Krościenko Wyżne 2023 zakończyła dyskoteka pod gwiazdami.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.