Radni Rady Miasta Krosna z klubu PiS sprzeciwiają się, by marsz równości w Krośnie odbył się w najbliższą sobotę, 26 sierpnia. Dlaczego?
W najbliższą sobotę (26 sierpnia) z krośnieńskiego rynku wyruszy I Marsz Równości. Ma on na celu pokazać widoczność osób LGBTQ+ także w mniejszych miastach.

- Tak! Tu też jesteśmy. Przejdziemy ulicami Krosna ramię w ramię, dumnie i solidarnie. Jeszcze dwa lata temu nasza okolica zaliczała się do tzw. "Stref wolnych od LGBT", pokażmy, że też mamy prawo do spokojnego życia w mniejszych miastach takie jak nasze. Naszej grupie przyświecają idee antykapitalistyczne, antyfaszystowskie i siostrzeńskie - napisali organizatorzy.

Fakt zorganizowania marszu w Krośnie zaniepokoił radnych Miasta Krosna z Klubu Prawo i Sprawiedliwość, którzy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tego, aby właśnie w dniu 26 sierpnia odbył się w Krośnie marsz równości.

21 sierpnia skierowali pismo do prezydenta Piotra Przytockiego, zwracając się z prośbą o pilne udzielenie odpowiedzi na kilka pytań. Radni chcą wiedzieć, czy prezydent wydał zgodę na marsz, a jeśli tak, to komu i dlaczego wybrano akurat 26 sierpnia?

Radni klubu PiS reprezentujący wielu mieszkańców Krosna przypominają, że 26 sierpnia obchodzone jest święto Matki Bożej Częstochowskiej.
- Matki Bożej, do której zwrócił się, współcześnie wielokrotnie uczczony w Krośnie, król Jan Kazimierz w swoich Ślubach Lwowskich z 1656 roku w czasie "potopu" moskiewsko-szwedzko-siedmiogrodzkiego. Matki Bożej nazywanej "Murkową", której decyzją skutecznie broniących miasta Krośnian, od 1657 roku jest Patronką Krosna. W 2007 roku Pan Prezydent wraz z Radnymi ponowił ślubowanie, uznając Ją za Patronkę naszego Miasta - czytamy w piśmie skierowanym do prezydenta Krosna.

Radni piszą też między innymi, że Polska jest państwem tolerancyjnym, które nikogo nie wyklucza z życia społecznego.
- Jednak ta data 26 sierpnia, to nie przypadek, a raczej celowo zaplanowany termin, w którym kolejny raz chodzi o to, aby z premedytacją uderzyć w wyznawane przez większość Polaków wartości chrześcijańskie. Nasze zaniepokojenie jest tym większe, że podczas takich wcześniejszych "marszy", czy "parad", które miały już miejsce w Polsce, Matka Boska Częstochowska była wielokrotnie obrażana poprzez bezczeszczenie Jej wizerunku. A przecież wolność jednych kończy się tam, gdzie zaczyna się obrażanie uczuć religijnych - piszą radni.

Chcą też znać odpowiedź na pytania, czy grupa "Kolektyw Obłęd" to mieszkańcy Krosna, czy przyjezdni, których działania są finansowane z zagranicy w ramach wojny ideologicznej przeciwko chrześcijaństwu, przeciwko wartościom, na jakich Ojcowie Europy budowali kilkadziesiąt lat temu Europejską Wspólnotę.

Pod pismem podpisali się radni Klubu Prawo i Sprawiedliwość: Adam Przybysz, Krzysztof Babinetz, Małgorzata Szeliga, Paweł Krzanowski, Kazimierz Mazur i Janusz Hejnar.