W Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu miała miejsce niecodzienna uroczystość. Była nią pierwsza w historii Archikatedry, konsekracja dziewic.
Archidiecezja Przemyska poinformowała, że 19 sierpnia W Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu odbyła się konsekracja dziewic. Swoje życie w czystości poświęciły Bogu dwie kobiety: Cecylia Walczak i Magdalena Piorun.

Modlitwie przewodniczył abp Adam Szal, metropolita przemyski, a okolicznościową homilię wygłosił ks. prał. Józef Trela, wikariusz biskupi ds. zakonnych. Była to pierwsza w historii przemyskiej Archikatedry konsekracji dziewic.

dziewice

Obrzęd konsekracji dziewic jest jednym z najstarszych i najbardziej uroczystych obrzędów w liturgii Kościoła.

Jak podaje strona konsekrowane.org "już w początkach Kościoła konsekrowano dziewice według uroczystego rytu, przez który stawały się one osobami konsekrowanymi. Dziewice w tamtym czasie mieszkały ze swoimi rodzinami albo we własnych domach. W swojej posłudze były do dyspozycji Kościoła, przede wszystkim przez modlitwę i pełnienie dzieł miłosierdzia".
Ponadto dziewice poświęcone Bogu "oddają się pokucie, dziełom miłosierdzia, apostolstwu i gorliwej modlitwie. Codziennie odmawiają Liturgię Godzin, zwłaszcza Jutrznię i Nieszpory".

Do konsekracji mogą być dopuszczone dziewice, "które nigdy nie zawierały małżeństwa ani nie żyły publicznie, czyli jawnie, w stanie przeciwnym czystości, według ogólnej opinii przez swój wiek, roztropność i obyczaje dają rękojmię, że wytrwają w życiu czystym oraz poświęconym służbie Kościołowi i bliźnim i zostały dopuszczone do konsekracji przez Biskupa Diecezjalnego".

~Swoj

26-08-2023 21:25 8 8

Clandestino nie wiedział co powiedział. Chciał wyjść na mądrego wyszedł na ..... śmiesznego
Odpowiedz

~Michał

26-08-2023 14:35 11 13

Dziewczyny robią co chcą - jak się opamiętają, to zawsze mogą normalnie żyć. Ale faktycznie, w Starym i Nowym Testamencie nie ma wielu rzeczy, które Kościół po prostu wymyślił, na swoje potrzeby. Dla mnie zawsze pod znakiem zapytania stoją płatne msze po śmierci. Przecież człowiek będzie osądzony przez Boga, to że zrzucamy się na mszę, niczego nie zmieni. Jak ktoś był dobry - czeka go zbawienie, jak nie był, piekło. Nie ma stanu przejściowego. Nie ma "czyśćca". Wymyślił go Kościół.
Odpowiedz

~Clandestino

25-08-2023 12:08 16 10

Szukajcie a nie znajdziecie tych praktyk w biblii. Samowolki w chrześcijaństwie to powszechność dlatego tę religię jak i inne zwą "opium dla mas".
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.