Krośnieński Holding Komunalny i krośnieński Sanepid poinformowali o działaniach w związku z występującymi na Podkarpaciu przypadkami zakażenia bakterią Legionella.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie poinformował w dzisiejszym (25 sierpnia) komunikacie, że zakażenie legionellą potwierdzono u 113 pacjentów hospitalizowanych w Rzeszowie, na terenie powiatu rzeszowskiego, Dębicy, Przemyśla, Kolbuszowej, Łańcuta oraz Sędziszowa Małopolskiego.

Odnotowano 7 zgonów osób z potwierdzonym zakażeniem Legionella pneumophila oraz obciążonych chorobami współistniejącymi. Zgony dotyczą 4 mężczyzn i 3 kobiety, w wieku od 64 do 95 lat. Sześć osób mieszkało w Rzeszowie, a jedna w powiecie rzeszowskim.

Ewa Szybieniecka, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krośnie przypomniała, że co roku, aby zapobiec występowaniu zakażeń Legionellą, ustalany jest harmonogram badań ciepłej wody w obiektach użyteczności publicznej, w tym między innymi w szpitalach, domach pomocy społecznej, sanatoriach, basenach, hotelach.

- Podczas prowadzonych dotychczas badań w bieżącym roku, w próbkach ciepłej wody nie stwierdziliśmy obecności pałeczek Legionella. Sytuacja cały czas jest na bieżąco monitorowana - poinformowała Ewa Szybieniecka.

Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krośnie apeluje, aby zwracać uwagę na czyszczenie oraz usuwanie zanieczyszczeń w bateriach umywalkowych czy sitkach natryskowych. Nie należy również dopuszczać do zastoju wody.

Krośnieński Holding Komunalny poinformował, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi badanie wody ciepłej pod kątem zawartości bakterii Legionella jest obowiązkowe. Nadzór nad tymi badaniami sprawuje lokalny dla miejsca oddział Sanepidu.

W przypadku wody produkowanej i dystrybuowanej przez Krośnieński Holding Komunalny jest to Sanepid w Krośnie, który pobiera próbki wody i przesyła je do laboratorium sanepidu w Rzeszowie.

- Zarząd Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego i kierownictwo Wodociągów Krośnieńskich stale monitoruje jakość produkowanej wody, a od momentu pojawienia się pierwszych informacji o wystąpieniu na Podkarpaciu przypadków zakażenia bakterią Legionella pneumophila dodatkowo wzmocniono kontrolę nad ujęciami wody oraz procesem produkcji i dystrybucji wody - poinformował Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

dodał jednocześnie, że spółka jest w stałym kontakcie z krośnieńskim sanepidem i dokłada wszelkich starań, aby woda, która trafia do odbiorców była odpowiednio zdezynfekowana i była bezpieczna pod względem fizykochemicznym oraz bakteriologicznym.

~Pytanie

27-08-2023 21:46 0 1

Czy paszport Polsatu wystarczy?
Odpowiedz

~methu

25-08-2023 19:55 4 14

Obowiązkowo maski, do tego 5 dawek szczepionki oraz paszport legionellowy. Zaszczepieni nie będą zarażali bo nie będą chorowali. Kwarantanna jeszcze i milicja do tego. Mało?
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.