Wysiłkiem Stowarzyszenia Odrzykoniaków wydany został album zawierający unikatowe fotografie pokazujące Odrzykoń i jego mieszkańców od II połowy XIX wieku do 1945 roku.
30 sierpnia w Odrzykoniu odbyła się prezentacja i promocja albumu "Odrzykoń wieś. Zapisane na starej fotografii". Publikacja została wydana przez Stowarzyszenie Odrzykoniaków i zbiega się z 675-leciem Odrzykonia stanowiąc piękne podsumowanie historii miejscowości.

- W albumie zamknięty został świat, którego już nie ma. Świat do roku 1945. Obraz zatrzymany na kliszy pozwala nam dotknąć przeszłości, popatrzeć na naszych przodków, naszą miejscowość sprzed kilkudziesięciu, a nawet sprzed ponad stu lat - powiedziała Katarzyna Blicharczyk, prezes Stowarzyszenia Odrzykoniaków.

Dodała, że oglądając album, widzimy zmiany, które wokół nas w tym czasie zachodziły. Zmieniała się moda, styl życia na wsi, sposób spędzania wolnego czasu, świętowania. Dzięki fotografii możemy to wszystko zobaczyć.

- Stało się to możliwe dzięki ogromnemu odzewowi ze strony wielu osób, głównie mieszkańców Odrzykonia i Odrzykoniaków z kraju i zagranicy, którzy udostępnili nam swoje archiwalne zdjęcia - podkreśliła Katarzyna Blicharczyk.

Odrzykoń zapisany na starej fotografii


Pomysłodawcą wydania albumu, a także koordynatorem prac związanych z powstaniem albumu dokumentującego przeszłość Odrzykonia był dr Robert Zawisza, wiceprezes Stowarzyszenia Odrzykoniaków.

- Pomysł zrodził się po obejrzeniu dwóch albumów o ziemi frysztackiej i okolicach. Nie liczyłem, że będzie taki duży odzew na nasz apel o udostępnienie zdjęć. Trafiały do nas perełki z różnych lat, także drogą mailową ze Stanów Zjednoczonych, od mieszkańców Odrzykonia, którzy przed laty wyemigrowali. W albumie liczącym 232 strony, w dziesięciu rozdziałach tematycznych, prezentujemy łącznie 511 fotografii - powiedział dr Robert Zawisza.

Zdjęcia z rodzinnych zbiorów udostępniło 62 mieszkańców (obecnych i byłych) Odrzykonia. Swoje archiwa udostępniły również Stowarzyszenie Odrzykoniaków, Muzeum Wsi Odrzykoń, Muzeum Podkarpackie w Krośnie oraz Stowarzyszenie RUTHENUS.

Odrzykoń zapisany na starej fotografii


Współautorem wstępu do albumu jest prof. Ludwik Łach, honorowy członek Stowarzyszenia Odrzykoniaków.
Przypomniał, że pomysł gromadzenia starych fotografii został zapoczątkowany przez Stowarzyszenie Odrzykoniaków bardzo wcześnie.

- Już na trzecim Zjeździe w 1969 roku, staraniem profesora Franciszka Sulimowskiego, prezentowana była skromna wystawa zdjęć ukazujących przeszłość Odrzykonia. Zainteresowanie ekspozycją było bardzo duże. Akcja zbierania zdjęć była prowadzona spontanicznie, bez zwrócenia uwagi na konieczność ich opisania. W związku z tym wiele fotografii pozostaje bez możliwości identyfikacji osób,wydarzeń, uroczystości wiejskich, rodzinnych, czy też określenia czasu ich wykonania - zaznaczył prof. Ludwik Łach.

Odrzykoń zapisany na starej fotografii


Autorem recenzji albumu "Odrzykoń wieś. Zapisane na starej fotografii" jest dr Stanisław Szafran. Podkreślił w niej między innymi, że każda fotografia jest nośnikiem treści historycznych, ale również dostarcza wiele wrażeń estetycznych i emocjonalnych, a także jest źródłem refleksji etnograficznych.

- Każda fotografia może być przedmiotem szczegółowych studiów postaci, ubiorów, upodobań, zajęć gospodarskich, zamożności, związków rodzinnych i społecznych, ale również warunków życia, pracy, nauki i zabawy, obyczajów, tożsamości kulturowej, architektury domów mieszkalnych, wiatraków, kuźni - podkreślił dr Stanisław Szafran.

Odrzykoń zapisany na starej fotografii


Spotkanie promujące album uświetnił występ kapeli folkowej Synkole z Odrzykonia.
Album dostępny jest w Stowarzyszeniu Odrzykoniaków do wyczerpania zapasów. Sfinansowanie tego przedsięwzięcia było możliwe dzięki współpracy z Czarnorzecko-Strzyżowską Lokalną Grupą Działania.

W planach jest wydanie II tomu przedstawiającego Odrzykoń na pamiątkowych zdjęciach dokumentujących ważne wydarzenia w latach 1946-1989.

"Odrzykoń wieś. Zapisane na starej fotografii". Redakcja: Robert Zawisza; tekst: Ludwik Łach, Robert Zawisza; projekt typograficzny i skład: Agata Zahuta; realizacja wydawnicza: Wydawnictwo RUTHENUS - Rafał Barski z Krosna.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.