Dariusz Sobieraj, lider listy PSL w ramach Trzeciej Drogi w okręgu krośnieńsko-przemyskim zorganizował na rynku w Krośnie konferencję prasową.
Dzisiaj (4 września) na krośnieńskim rynku zaprezentowana została lista kandydatów Polskiego Stronnictwa Ludowego w wyborach do Sejmu. Jest ona częścią projektu politycznego Trzecia Droga. PSL wspólnie z Polską 2050 tworzą wspólny komitet wyborczy.

Dariusz Sobieraj, lider listy PSL, który wystartuje z numerem 2, podkreślił podczas konferencji prasowej, że wiele postulatów jest wspólnych, ale są też i oddzielne. Oprócz Dariusza Sobieraja, w konferencji wzięło również udział troje kandydatów: Grażyna Borek, Jan Urban i Zdzisław Zadworny.

PSL w swoim programie główny nacisk kładzie na bezpieczeństwo narodowe, bezpieczeństwo zdrowotne, bezpieczeństwo żywnościowe, bezpieczeństwo socjalne, ale także bezpieczny i mądry samorząd, bezpieczną i dobrą szkołę.

- Działamy dzisiaj w sytuacji szczególnej, jakim jest zagrożenie ze Wschodu. Wiemy, że dzięki obecności Polski w NATO, nikt z naszych wschodnich sąsiadów nie myśli o agresji, ale musimy być również na to przygotowani. Dużo o tym mówi rząd, ale my też mamy własny program. Chcemy, aby wszystkie inwestycje związane z obronnością były w co najmniej połowie lokowane w Polsce, by to było również koło zamachowe dla naszego przemysłu zbrojeniowego. Obawiamy się, że nawet mały incydent graniczny może doprowadzić do eskalacji i wciągnięcia nas w duży konflikt - powiedział Dariusz Sobieraj.

Dodał też, że naród polski pośpieszył w pomocą Ukrainie po rosyjskiej agresji na ten kraj.

- Wbrew historii, wbrew temu, co się stało na Wołyniu, Polacy przyjęli 1,5 do 2 milionów uchodźców z Ukrainy, wyciągając do nich pomocną dłoń - dodał Dariusz Sobieraj.

Pokreślił również, że musi zostać zreformowany system ochrony zdrowia, który jest niewydolny. Jest to sprawa bardzo pilna do rozwiązania.

- Musi być dostępność do lekarza rodzinnego, do specjalistów. Nie należy też zapominać o zagrożeniach epidemiologicznych, które mogą o nas wrócić. Ważne są pogramy profilaktyczne, w tym badania wczesnego wykrywania raka prostaty u mężczyzn. jest to, oprócz raka płuc, największy obecnie zabójca w Polsce i krajach Europy środkowej. Europa zachodnia już sobie z tym poradziła. My musimy z tym walczyć. Mam też na myśli programy wczesnego wykrywania raka piersi i raka szyjki macicy u kobiet. To są zabójcy młodych kobiet podkreślił Dariusz Sobieraj.

Konferencja PSL w Krośnie

O problemach związanych z rolnictwem mówił Zdzisław Zadworny. Jego zdaniem, rolnicy w Polsce są obecnie w bardzo trudnej sytuacji. Ceny, jakie uzyskują za płody rolne są poniżej kosztów produkcji i to może zachwiać całym naszym bezpieczeństwem narodowym.

- Polska ma swojego komisarza rolnictwa w Europie, ale to, co zostało ustalone w ramach wspólnej polityki rolnej jest dla naszych rolników bardzo niebezpieczne. Ogranicza się produkcję rolną poprzez wprowadzanie systemów, które nie pozwalają rolnikom odpowiednio się rozwijać. Powoduje to, że stajemy się zależni od innych dostawców żywności. Nasza pomoc Ukrainie nie może odbywać się kosztem naszego rolnictwa i społeczeństwa. Powinniśmy zadbać o mechanizmy, które pozwolą eksportować ukraińskie produkty rolne tam, gdzie są najbardziej potrzebne, nie naruszając interesu polskiego rolnika - stwierdził Zdzisław Zadworny.

Grażyna Borek powiedziała, że podczas tej kampanii będzie chciała mocno stanąć po stronie kobiet. Prowadzący drobne zakłady, w tym kosmetyczne, fryzjerskie, sklepiki.

- Z prowadzonych rozmów wynika, że być może do zimy wytrzymają, a potem albo będą musiały zawiesić działalność, albo iść na zwolnienie chorobowe, by móc przeżyć. Wszystko przez coraz większe obciążenia. Mówimy jasno, że bez Krajowego Planu Odbudowy sobie nie poradzimy. Będziemy walczyć o to, aby drobnym przedsiębiorcom zapewnić byt, by mikroprzedsiębiorczość napędzała gospodarkę - mówiła Grażyna Borek.

Jan Urban przypomniał, że największym osiągnięciem od czasów zmian systemowych w naszym kraju była reforma samorządowa. Obecnie rolla i znaczenie samorządu drastycznie maleje.

- Widzimy próby przywrócenia centralizacji. Jednak to samorządy najlepiej wiedzą o redystrybucji środków na rzeczy, które są niezbędne do funkcjonowania. Przepisy ustawowe nakładają na samorządy mnóstwo obowiązków, ale w ślad za tym nie idzie finansowanie - zaznaczył Jan Urban.

Konferencja PSL w Krośnie

Kandydaci PSL w wyborach do Sejmu w okręgu 22:
Dariusz Sobieraj - miejsce 2
Jan Pączek - miejsce 4
Jan Urban - miejsce 6
Grażyna Borek - miejsce 8
Honorata Telega - miejsce 10
Irena Łomańska - miejsce 12
Krzysztof Sawiński - miejsce 14
Marek Sokół - miejsce 16
Ernest Dąbrowski - miejsce 18
Alicja Radecka - miejsce 20
Zdzisław Zadworny - miejsce 22.

~Dr hab. Andrzej

05-09-2023 21:40 13 5

Mądrzy myślący tylko na Konfederacja KORWIN!!
Odpowiedz

~Gość

04-09-2023 15:47 24 20

Wreszcie choć jeden kandydat do Sejmu nie idzie po kasę. Bo niewątpliwie Pan Dr. Sobieraj jest człowiekiem majętnym i posiada zawód i umiejętności pozwalające godnie żyć. Ma serce do ludzi i do działalności społecznej. Znam go i z najczystszym sumieniem popieram.
Proponuję to samo.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.