Dożynki parafialne w Dukli to nie tylko okazja do wspólnego świętowania, ale także czas, by docenić trud rolników oraz podziękować za plony, które dostarczają na nasze stoły.
W ostatnią niedzielę sierpnia w Dukli, z inicjatywy nowego Gwardiana Sanktuarium św. Jana z Dukli o. Fabiana Wikiery, odbyły się dożynki parafialne.

Rozpoczęły się mszą świętą dziękczynną, podczas której reprezentacje wieńcowe z Cergowej, Nadola, Teodorówki i Zboisk podziękowały za tegoroczne plony. Po nabożeństwie w ogrodzie klasztornym zorganizowano poczęstunek dla uczestników wydarzenia i zaproszonych gości. Swoje umiejętności kulinarne zaprezentowali: KGW z Nadola, KGW z Teodorówki, KGW ze Zboisk, Stowarzyszanie Miłośników Cergowej oraz strażacy z OSP KSRG w Dukli. Serwowano m.in. grochówkę, bigos, pierogi, kiełbaski, nuggetsy i kaszankę z grilla, a także domowe wypieki.

Około godz. 13.00 pomysłodawca i gospodarz dożynek o. Fabian wraz z Dyrektor Ośrodka Kultury w Dukli Małgorzatą Walaszczyk-Faryj oraz Doradcą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Grzegorzem Nieradką powitali wszystkich zebranych.

dożynki w Dukli

Na scenie plenerowej wystąpiły zespoły ludowe działające przy Ośrodku Kultury "Szarotka-Duklanie" i kapela "Duklanie" oraz zespół "Równianie". Na zakończenie występów artystycznych, w świetnie dopracowanym pod względem wokalnym jak i choreograficznym repertuarze, zaprezentowała się Franciszkańska Młodzież Oazowa działająca przy Klasztorze. Nagrodzona gromkimi brawami - dwukrotnie bisowała. Młode wokalistki i instrumentalistki zapewniły również oprawę muzyczną podczas dożynkowej mszy świętej.

Przez cały czas trwania dożynek na ogrodach przy klasztorze można było korzystać z dodatkowych atrakcji: malowania twarzy, dmuchanych zjeżdżalni, gier i zabaw. Strażacy zorganizowali pokaz wozów i sprzętu gaśniczego. Ponadto można było obcować ze zwierzętami takimi jak alpaki, króliki, kozy czy kucyk. Średniowieczna grupa rekonstrukcyjna "Drużyna Czarny Żmij" zaprosiła dzieci, młodzież i dorosłych na warsztaty motanek, krajek, zawody w rzucie toporkiem, strzelaniu z łuku oraz prezentację broni średniowiecznej. Mieszkanka Gminy Dukla Pani Beata Witkowska zaprezentowała swój talent rękodzielniczy: własnoręcznie wykonane bukiety, kartki oraz przedmioty dekoracyjne.
Organizatorem Dożynek było Sanktuarium św. Jana z Dukli, a współorganizatorami Burmistrz Dukli i Ośrodek Kultury w Dukli.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.