1 sierpnia br. zapisze się na kartach historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Świerzowej Polskiej szczególnie. Strażacy obchodzili jubileusz 70-lecia działalności jednostki połączony z nadaniem sztandaru.
Na przestrzeni 70 lat w szeregach Ochotniczej Straży Pożarnej w Świerzowej Polskiej przewinęło się kilka pokoleń strażaków, którzy w różnych warunkach politycznych i społeczno-gospodarczych zawsze z honorem ratowali ludzkie życie i mienie.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele parafialnym w Zręcinie odprawioną w intencji strażaków przez ks. proboszcza Wacława Sochę. Po mszy uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicami Zręcina i Świerzowej Polskiej z pocztami sztandarowymi jednostek OSP w asyście orkiestry dętej pod Zespół Szkół w Świerzowej Polskiej, gdzie odbyła się oficjalna część jubileuszu.

OSP Świerzowa Polska
druhowie OSP Świerzowa Polska

Strażaków, zaproszonych gości i mieszkańców Świerzowej Polskiej przywitał prezes OSP dh Adam Półchłopek. Wygłosił także okolicznościowe przemówienie, podkreślił w nim znaczenie służby strażackiej dla lokalnej społeczności.
Bogatą historię jednostki przedstawił dh Józef Ginalski, były prezes, obecnie przewodniczący komisji rewizyjnej.Najważniejszym akcentem uroczystości było nadanie sztandaru - odczytany został akt nadania sztandaru, po którym odbyła się ceremonia wręczenia sztandaru. Z rąk radnym sztandar powędrował na ręce dh Tadeusza Sieniawskiego. Z rąk dh Sieniawskiego sztandar powędrował do rąk prezesa OSP dh Adama Półchłopka. W jego rękach nie został jednak długo. Zgodnie z ceremoniałem sztandar trafił na ręce pocztu sztandarowego, który dokonał jego uroczystej prezentacji. Poczet stanowili druhowie Jacek Półchłopek, Mirosław Skiba oraz Hubert Kisiołek.

Jubileusz był też okazją do uhonorowania zasłużonych druhów oraz wręczenia im dyplomów, wyróżnień, okolicznościowych medali, odznaczeń i podziękowań.

Jubileusz OSP Świerzowa Polska
wręczenie odznaczeń

W obchodach jubileuszu wzięli udział m.in. st. bryg. Krzysztof Korzec - Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie, dh Tadeusz Sieniawski - członek Prezydium Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP, Andrzej Koniecki - Wójt Gminy Chorkówka.

Oprawę muzyczną 70-lecia OSP Świerzowa Polska zapewniła Orkiestra Dęta z Miejsca Piastowego.

Wydarzeniem, które dało początek Ochotniczej Straży Pożarnej w Świerzowej Polskiej był pożar, który powstał w maju 1945 r. w zabudowaniach Kazimierza Krzysztyniaka, na skutek uszkodzonych przewodów kominowych. Sprzyjający silny wiatr przeniósł ogień na sąsiednie budynki i spłonęło całkowicie 6 budynków mieszkalno-gospodarczych, a 6 budynków zostało częściowo uratowanych. W akcji ratowniczej brała udział ludność wsi oraz żołnierze Armii Czerwonej, którzy w tym czasie stacjonowali na lotnisku w Krośnie. Akcja ratownicza prowadzona była przy pomocy prymitywnego sprzętu jak wiadra, garnki, łopaty, a i to w niewystarczającej ilości, przy równoczesnym braku wody. Doświadczeni klęską pożaru mieszkańcy wsi, a w szczególności Władysław Materowski, Andrzej Kisiołek i Józef Szubra, którzy zatrudnieni byli w Zakładowej Straży Pożarnej przy Krośnieńskich Zakładach Lniarskich wystąpili z inicjatywą zorganizowania Ochotniczej Straży Pożarnej w Świerzowej Polskiej.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.