Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej są lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania. Fragmenty utworu Elizy Orzeszkowej można było dzisiaj usłyszeć w Muzeum Rzemiosła w Krośnie.
Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później przeczytano Trylogię Henryka Sienkiewicza.
W 2015 roku w warszawskim Ogrodzie Saskim Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą rozpoczęli Narodowe Czytanie Lalki Bolesława Prusa. W kolejnych latach czytano: Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, Nowele polskie - zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego, Balladynę Juliusza Słowackiego, Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej, a w 2022 roku Ballady i romanse Adama Mickiewicza.

W tym roku wybrano Nad Niemnem - najbardziej znaną powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886-1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza.
Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku.

Prezydent RP Andrzej Duda skierował okolicznościowy list, zachęcając do wspólnej lektury.

- To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek "przy polskim stole". Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu - podkreślił w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Dzisiaj (8 września) wspólne czytanie Nad Niemnem zorganizowało Muzeum Rzemiosła w Krośnie wspólnie z Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Krośnie, Zespołem Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Krośnie i Podkarpackim Zespołem Placówek Oświatowych w Rzeszowie.

Fragmenty utworu Elizy Orzeszkowej odczytali Romualda Wojnar, wicedyrektor ds. Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie, Małgorzata Szybiak, wicedyrektor Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie, Justyna Suchodolska z Muzeum Rzemiosła w Krośnie oraz uczniowie ZSP nr w Krośnie: Emilia Rachwał, Natalia Łątka i Dawid Gosztyła.

Dzięki sztucznej inteligencji uczestnikom spotkania towarzyszyła Eliza Orzeszkowa.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.