Rozpoczął się kolejny etap prac przy budowie bloku energetycznego opalanego paliwem wytworzonym na bazie pozostałości z sortowania odpadów komunalnych.
Na plac budowy bloku energetycznego w Krośnie dostarczane są obecnie elementy technologiczne całej instalacji. Dotarła już nawet jego najważniejsza część, czyli piec wahliwy, który jest "sercem" bloku energetycznego.

- To bardzo ważny moment dla naszej inwestycji. W tym tygodniu dostarczony został piec, jedno z najważniejszych i najbardziej kluczowych urządzeń dla funkcjonowania tej instalacji, w którym będą spalane pozostałości z sortowania odpadów. Ta dostawa pozwala na duży optymizm w kwestii dalszej realizacji tej inwestycji oraz tego, że jesienią przyszłego roku instalacja zostanie oddana do eksploatacji - mówi Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Oprócz dostaw poszczególnych elementów części technologicznej, na budowie realizowany jest montaż konstrukcji wsporczej kotła, którego elementy będą sukcesywnie dostarczane.

- Prace te potrwają do końca października - wyjaśnia Eliasz Boruń, kierownik budowy bloku energetycznego, budowanego przez polsko-francuskie konsorcjum firm Instal Warszawa i TIRU SA.

piec wahliwy

Aktualnie prace budowlane postępują zgodnie z planem. Wykonana jest m.in. główna konstrukcja z prefabrykatów żelbetowych.

- Prace są znacznie zaawansowane. Oprócz dostawy pieca wahliwego, bardzo istotnym elementem jest wykonanie konstrukcji wsporczej turbiny, tzw. stołu turbiny - mówi kierownik budowy.

Budowa bloku energetycznego rozpoczęła się w grudniu 2022 r. i ma potrwać do września 2024 r.

- Liczymy, że wszystko uda się wykonać w zaplanowanych terminach i już w 2024 r. instalacja będzie mogła pracować na rzecz mieszkańców Krosna i mieszkańców wszystkich gmin, które przystąpiły do współpracy z Krosnem przy realizacji programu odpadowo-energetycznego- mówi Janusz Fic

Budowa bloku energetycznego jest dofinansowana przez NFOŚiGW w Warszawie.

~chłopek roztropek

11-09-2023 09:53 4 6

Oj, to teraz będziemy płacić drugie tyle, bo takie cuda montują....
Odpowiedz

~cynik

10-09-2023 20:45 2 4

My mieszkańcy już "czekamy z utęsknieniem na podwyższenie wszelkich opłat" m.in. za wywóz śmieci, za wodę i ścieki, podatki od nieruchomości itp.
Odpowiedz

~lex

10-09-2023 11:11 3 10

czyli podwyżki pewne, idąc analogią z wodą kredyty spłacać trzeba, a i z wodą inwestycje pracują na rzecz mieszkańców...
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.