Z początkiem roku szkolnego 2023/24 rusza w szkołach program Sportowe Talenty. Będą cztery dodatkowe testy sprawnościowe, wykonywane podczas lekcji wychowania fizycznego. Sprawdź, jakie.
Program Sportowe Talenty realizowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki i uzupełnia podstawę programową o cztery dodatkowe testy sprawnościowe, wykonywane podczas lekcji wychowania fizycznego.

- Chcemy zbadać podstawowe kompetencje sportowe uczniów, a więc szybkość, wytrzymałość, skoczność i siłę. Dzięki uzyskanym rezultatom będziemy w stanie systemowo wyszukać utalentowane jednostki z każdego objętego programem rocznika, a z czasem sprawdzić, jak przebiega ich rozwój fizyczny. Cieszę się, że edycja pilotażowa przebiegła pomyślnie i teraz program wprowadzamy do wszystkich szkół w Polsce - powiedział minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

Uzupełniona podstawa programowa


Obowiązkowe testy będą obejmować uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz uczniów szkół ponadpodstawowych.

Główne założenia programu


Uzyskanie kompleksowej diagnozy kondycji fizycznej polskich dzieci i młodzieży to główny cel projektu edukacyjno-sportowego Sportowe Talenty. Dodatkowo odkrywanie wśród uczniów sportowych talentów, zachęcanie ich do podejmowania różnorodnej aktywności fizycznej oraz promocja sportu wśród dzieci i młodzieży.

Wśród czterech testów, które będą przeprowadzane wśród uczniów znalazły się skok w dal z miejsca - mierzący skoczność i siłę. Beep test, czyli 20-metrowy bieg wahadłowy służący pomiarowi zdolności wytrzymałościowych. Trzecim testem jest bieg wahadłowy 10 x 5 m, badający zdolności szybkościowo-siłowo-koordynacyjne ucznia. Sprawdzian kończy się popularną "deską", znaną również jako plank, wskazująca na zdolności siłowo-wytrzymałościowe. Wyniki przeprowadzanych testów sprawnościowych nie będą mieć wpływu na ocenę ucznia z przedmiotu wychowanie fizyczne.

Zdaniem Ministerstwa Sportu i Turystyki, program Sportowe Talenty zawiera w sobie również bardzo ważny wymiar prozdrowotny i diagnostyczny.

- Dzięki wynikom sprawnościowym uzyskanym podczas testów dzieci i młodzieży, możliwa będzie identyfikacja problemu i reakcji na niepokojące zjawiska. Celem Programu jest również zaszczepianie pasji do sportu wśród uczniów oraz uświadamianie , że aktywność fizyczna jest ważnym elementem dbałości o zdrowie - czytamy w komunikacie ministerstwa.

Zainteresowani nauczyciele będą mogli skorzystać z aż 67 dodatkowych testów wydolnościowych, sprawnościowych, lekkoatletycznych i pływackich dostępnych na platformie sportowetalenty.gov.pl. Docelowo zanonimizowane wyniki testów będą udostępniane związkom i klubom sportowym, które - za pośrednictwem szkoły - będą mogły kontaktować się z rodzicami, aby zaproponować im dalszy sportowy rozwój ich dziecka.

Bezpieczne dane uczniów


Warto podkreślić, że dane uczniów objętych programem Sportowe Talenty są w pełni bezpieczne. Klubom i związkom sportowym nie będą udostępniane żadne informacje pozwalające na identyfikację ucznia. Otrzymają one jedynie dostęp do wyników sportowych, wieku, płci, wagi, wzrostu oraz informację o gminie, na terenie której uczeń uzyskał wynik z testów sprawnościowych. Zainteresowany danym wynikiem klub będzie mógł zostawić swoje dane kontaktowe w systemie "Sportowe Talenty", a wówczas zgłoszenie zostanie przekazane do szkoły danego ucznia, która poinformuje o zainteresowaniu rodziców lub opiekunów. To rodzic, opiekun lub pełnoletni uczeń będą decydować czy skorzystają z oferty klubu czy polskiego związku sportowego.

Po raz pierwszy szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe oraz szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogóle w zakresie szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącego, będą musiały złożyć wnioski o dostęp do ewidencji Sportowe Talenty nie później niż na miesiąc przed terminem prowadzenia testów sprawnościowych, czyli do końca stycznia 2024 r.

~Macio

13-09-2023 06:53 13 7

Chory pomysł. Ogólnopolskie programy które są w większości szkół już realizują te testy. Następny gniot w głowie naszego ministra.
Odpowiedz

~chłopek roztropek

12-09-2023 14:05 10 12

A może właśnie trzeba jakoś wpływać (przede wszystkim na rodziców) żeby dzieci nie tuczyli? A z matematyki też powyższe myślenie zastosować? Dlaczego stawiać złe oceny? Przecież to niszczy psychikę!!!
Do czego ten świat dąży...
Odpowiedz

~Goolbyk

12-09-2023 13:25 20 10

I jedno dziecko będzie drugie wyśmiewać ...i kolejny stres ,wyśmiewanie przez rówieśników i cooo ? Psychikę z każdej strony niszczyć ,kompleksy i inne rzeczy. No ale jeszcze z tego trzeba przedmiotu wariować i pogrążać dzieci. I co z tych testów co to ze sportu z tego pieniędzy nie ma. A flustracja dzieci od małego. Niech się za przeładowany program lepiej wezmą bo dzieci psychicznie nie wytrzymują.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.