W Dworze Szeptyckich w Korczynie odbyła się 12. edycja Narodowego Czytania.
Dwa niegdyś zaprzyjaźnione rody Korczyńskich i Bohatyrowiczów zagościły w sobotnie przedpołudnie w Dworze Szeptyckich w Korczynie. Mieszkańcy gminy już po raz trzeci włączyli się w zorganizowaną pod patronatem Prezydenta RP akcję Narodowego Czytania. W tym roku czytana była powieść Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem".

Epopeja opisująca historię miłości Justyny Orzelskiej i Janka Bohatyrowicza oraz perypetie mieszkańców dworu Korczyn (nomen omen!) oraz nadniemeńskiego zaścianka Bohatyrowicze to wielkie dzieło polskiego pozytywizmu. Jego akcja rozgrywa się w latach siedemdziesiątych XIX wieku, na Grodzieńszczyźnie (obecnie Białoruś) w regionie do dziś licznie zamieszkiwanym przez Polaków potomków osadników z Mazowsza, którzy swoją pracą zagospodarowali niegdyś niegościnne puszcze dawnego pogranicza polsko-litewskiego. Bohaterowie powieści mierzą się nie tylko z własnymi uczuciami, ale przede wszystkim z przeszłością ciążącą im każdego dnia. Powstanie Styczniowe, które zakończyło się kilkanaście lat przed wydarzeniami opisanymi w powieści zostawiło po sobie wiele ran, z którymi próbują sobie radzić postaci wykreowane na kartach dzieła Orzeszkowej.

Narodowe Czytanie w Korczynie

Gmina Korczyna po raz kolejny zorganizowała spotkanie z literaturą na swoim terenie. Tym razem uczestnicy spotkali się w gościnnym Dworze Szeptyckich - Gminnym Ośrodku Kultury w Korczynie. Organizatorami akcji jak w poprzednich latach był Wójt Gminy Korczyna, Dzienny Dom Senior-Wigor w Korczynie oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Korczynie we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Korczynie.

W imieniu Wójta uczestników wydarzenia przywitała Katarzyna Urbanek, zastępca Wójta Gminy Korczyna. Podziękowała za przygotowanie i uczestnictwo w akcji wszystkim przybyłym na wydarzenie gościom. Przeczytała również pierwszy z fragmentów powieści.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. pracownicy Urzędu Gminy i jednostek organizacyjnych (GOPS, GOK, GBP), Seniorzy - uczestnicy Domu Dziennego Senior-Wigor w Korczynie i Klubu Seniora w Komborni, młodzież ze Świetlicy Środowiskowej w Komborni, reprezentująca korczyński posterunek Policji Dorota Grochmal, sołtys Wsi Korczyna Marian Pelczar, sołtys Wsi Krasna Ewa Zamorska.

Wydarzenie w Korczynie wyróżniało się na tle zorganizowanych w całym kraju wspaniałymi strojami z epoki, w których pojawili się lektorzy. Damy ubrane były w długie suknie i eleganckie kapelusze, dżentelmeni w garnitury z kamizelkami, zaś reprezentanci zaścianka w ludowe stroje (aby zachować wierność tradycji - na bosaka!). Sceneria przygotowana przez korczyńskich seniorów uzupełniała przedstawiony obraz polskiej wsi drugiej połowy XIX wieku.

W Korczynie czytali Nad Niemnem

Po odczytaniu wybranych fragmentów powieści na uczestników wydarzenia czekały niespodzianki pamiątkowe plakietki i zakładki, pamiątkowe egzemplarze czytanej powieści, literatura regionalna, poczęstunek. Własne i zakupione przez Gminę książki można było opieczętować okolicznościową pieczęcią potwierdzającą udział w wydarzeniu.

Goście wydarzenia mieli również okazję zwiedzić goszczącą w Gminnym Ośrodku Kultury wystawę "Ocalić od zapomnienia" dokumentującą historię korczyńskich byłych zakładów przemysłowych przygotowaną przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej - Koło w Korczynie.

W przyszłym roku czytać będziemy dramat Juliusza Słowackiego "Kordian" zapraszamy już teraz.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.