W domu rodzinnym profesora Stanisława Pigonia w Komborni, patrona Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie, otwarto Centrum Kultury Wsi Podkarpackiej "Pigoniówka".
Dzisiaj (12 września) w rodzinnym domu profesora Stanisława Pigonia (1885-1968) w Komborni Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie uroczyście otworzyła Centrum Kultury Wsi Podkarpackiej "Pigoniówka".

Dom patrona PANS to chałupa zrębowa, tzw. tkacka wzniesiona w połowie XIX wieku. Początkowo była kurna, w kolejnych dziesięcioleciach modernizowana poprzez przebudowę części gospodarczej, zmianę kształtu dachu i wymianę pieca w izbie. W 1928 roku do tylnego traktu budynku dobudowano pracownię, z której profesor korzystał w czasie odwiedzin rodzinnej wsi. W XX wieku na zboczu za chałupą wybudowano podpiwniczoną stodołę.

Franciszek Tereszkiewicz, kanclerz PANS, podkreślił, że to tutaj patron krośnieńskiej uczelni spędził dzieciństwo, czerpiąc zamiłowanie do czytania od matki, rzetelność od ojca, a pracowitość od obojga rodziców.

- Umiłowaniu tego miejsca dał wyraz w najbardziej znanym z jego dzieł, pamiętniku "Z Komborni w świat". Po wyremontowaniu domu, przywracamy go Pigoniowi, ale i przywracamy Pigonia, jego myśl i etos nam wszystkim - powiedział kanclerz Franciszek Tereszkiewicz.

Otwarcie Centrum Kultury Wsi Podkarpackiej Pigoniówka

Kanclerz wspomniał też o wydarzeniach i osobach, które miały znaczący wpływ na losy tego miejsca.

- Wiele lat temu, jeszcze w Kolegium Nauczycielskim w Krośnie studentka języka polskiego Angelika Menet, obecnie Winiarska, zainteresowała mnie tym budynkiem, powiedziała, że stoi opuszczony i warto by zadbać o jego zachowanie. Nie dysponowaliśmy jednak potrzebnymi na ten cel funduszami. Zbiegło się to z nadaniem imienia profesora Stanisława Pigonia Kolegium Nauczycielskiemu - przypomniał Franciszek Tereszkiewicz, który był wówczas dyrektorem Kolegium Nauczycielskiemu.

Gorącym zwolennikiem zakupienia tego domu był profesor Franciszek Ziejka, który skutecznie zachęcił ówczesnego rektora PWSZ profesora Janusza Gruchałę do nabycia zagrody, co nastąpiło 10 lutego 2010 roku.

O przywróceniu budynku do stanu świetności zabiegali również rektorzy Grzegorz Przebinda i Zbigniew Barabasz.

- Z zasobów mienia Agencji Nieruchomości Rolnych uczelnia otrzymała darowiznę gruntu przylegającą do chaty. Dzięki temu można było odtworzyć pierwotny kształt gospodarstwa Pigoniów. W wielu działaniach naszym sprzymierzeńcem był wójt gminy Korczyna Jan Zych - dodał kanclerz PANS w Krośnie.

Otwarcie Centrum Kultury Wsi Podkarpackiej Pigoniówka

Po uzyskaniu niezbędnej dokumentacji rozpoczęły się żmudne prace remontowe i konserwatorskie, instalacyjne, aranżacja wnętrz, nasadzenia i pielęgnacja drzew owocowych w sadzie oraz winorośli.

- Pierwszy krok, można powiedzieć milowy, został zrobiony. Teraz czas na następne tak, aby to miejsce jaśniało na całą okolicę - podkreślił kanclerz Franciszek Tereszkiewicz.

Rektor PANS w Krośnie dr hab. Zbigniew Barabasz, profesor PANS zwrócił uwagę, że po wielu latach starań, w 65. rocznicę śmierci prof. Stanisław Pigonia otwieramy w rodzinnym domu patrona miejsce poświęcone jego pamięci.

- Dla profesora Pigonia ojcowizna była najważniejszą Ojczyzną. Był nie tylko wybitnym polonistą i historykiem literatury, ale również żołnierzem, patriotą. Wspierał też najbiedniejszych studentów. Wiele osób przyczyniło się do tego, abyśmy dzisiaj świętowali ten sukces, ale uporowi jednej osoby zawdzięczamy finał. Jest to kanclerz Franciszek Tereszkiewicz - powiedział rektor Zbigniew Barabasz.

Otwarcie Centrum Kultury Wsi Podkarpackiej Pigoniówka

Podczas uroczystości o profesorze Stanisławie Pigoniu i jego twórczości mówili profesorowie Bogusław Dopart, Janusz Gruchała i Kazimierz Sikora.

Symboliczną wstęgę w odrestaurowanym domu uroczyście przecięli senator Alicja Zając; poseł Piotr Babinetz; przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz; rektor PANS w Krośnie dr hab. Zbigniew Barabasz; kanclerz PANS Franciszek Tereszkiewicz; wójt gminy Korczyna Jan Zych; prof. Janusz Gruchała; sołtys Komborni Jan Wawrzkowicz.

"Pigoniówkę" poświęcił ks. prałat dr Andrzej Chmura, proboszcz parafii farnej w Krośnie. Remont został wykonany ze środków własnych PANS w Krośnie.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

~Anna

13-09-2023 21:08 4 1

Ksiądz poświecił to najważniejsze
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.