Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej, zorganizowała w Inkubatorze Przedsiębiorczości Krosno spotkanie dotyczące możliwości pozyskania wsparcia w ramach Funduszy Europejskich 2021-2027.
Przedsiębiorcy wzięli udział w spotkaniu na temat możliwości pozyskania wsparcia w ramach Funduszy Europejskich 2021-2027. Do Inkubatora Przedsiębiorczości Krosno zaprosiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

- Przypomnę, że inkubator, w którym się znajdujemy był finansowany ze środków europejskich w ramach programu regionalnego. Rozmawiamy teraz, bo jesteśmy w dobrym czasie, kiedy większość konkursów w ramach programów krajowych została już uruchomiona, kiedy można składać wnioski o dofinansowanie. Podkarpacie doskonale sobie radzi w tym temacie - powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Wiceminister podkreśliła, że prezydenci Krosna bardzo prężnie działają, pozyskując środki europejskie na wiele ważnych inwestycji, ale też i na rozwój lokalny, rozwój społeczny.

- Krosno możemy pokazywać jako przykład dobrego wykorzystywania, dobrego inwestowania środków europejskich - dodała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej nadzoruje cały proces wdrażania środków europejskich. Do Krosna z wiceminister przyjechali przedstawiciele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Banku Gospodarstwa Krajowego. Są to instytucje, które współpracują z ministerstwem - ogłaszają nabory, oceniają wnioski o dofinansowanie.

Uczestnicy spotkania mogli się dowiedzieć, na co można przeznaczać środki, jak skutecznie aplikować o te środki, jakie błędy są najczęściej popełniane przy pisaniu wniosków. Przedstawiono możliwości wsparcia przedsiębiorców w ramach trzech krajowych programów w perspektywie finansowej 2021-2027.

Piotr Przytocki i Tomasz Soliński

W ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki do przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, instytutów badawczych na działania związane z rozwojem przedsiębiorczości trafi 8,5 mld euro. Jest on skierowany do sektora MŚP, jak również dużych przedsiębiorców.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak zaznaczyła, że nowa perspektywa finansowa kładzie bardzo duży nacisk na kwestie związane z rozwojem zielonych technologii.

- Przedsiębiorcy realizując swoje przedsięwzięcia muszą też pamiętać o "zielonym" elemencie w projekcie. Przede wszystkim stawiamy na gospodarkę obiegu zamkniętego, inwestycje w infrastrukturę odnawialnych źródeł energii, ale też na produkty, które będą zielonym charakterem naznaczone - stwierdziła wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak

Do dyspozycji są też Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Podkarpacie jest jednym z sześciu regionów, które w perspektywie 2021-2027 korzysta z tych środków. 500 mln euro zostanie przeznaczone tylko i wyłącznie dla przedsiębiorców.

Są też Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego. W ramach tego programu finansowane są tzw. działania "miękkie", czyli między innymi szkolenia, podnoszenie wiedzy, kwalifikacji pracowników oraz wiele innych działań, które pomagają w tym, aby dobrze prowadzić biznes.

- Chcę, żeby środki europejskie pracowały w największej mierze na Podkarpaciu - dodała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Specjaliści odpowiadali na pytania przedsiębiorców i wsłuchiwali się w ich sugestie.

- Mam nadzieję, że informacje o tym, kiedy będą uruchamiane programy, na jakie konkretne działania, jakie są warunki aplikowania okażą się pomocne dla przedsiębiorców, którzy planują rozwój firmy, planują przyszłe działania. Jest to jedno z działań w tym zakresie, które realizujemy w naszym inkubatorze od momentu jego powstania. W trakcie spotkań poruszane są zagadnienia związane z przedsiębiorczością, prowadzeniem biznesu, marketingiem w sieci, doradztwem prawnym, doradztwem finansowym. Poruszamy aspekty, które są sygnalizowane przez samych przedsiębiorców - podkreślił Tomasz Soliński, zastępca prezydenta Krosna.

~chłopek roztropek

15-09-2023 13:08 3 8

Środki unijne generują w całościowym rozrachunku straty (np. Etnocentrum, CDS itp!!!)
Odpowiedz

~szofer

15-09-2023 08:22 3 6

A my kierowcy męczący się jazdą po krośnieńskich ulicach, oczekujemy kiedy władze miasta pochwalą się że wymieniliśmy nawierzchnię na ulicach: Lwowskiej, Mięsowicza, Okulickiego, Pużaka, Baczyńskiego, Kolejowej, Lewakowskiego, Malinowa Góra i wielu innych. O malowaniu znaków poziomych nie wspomnę.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.