Od września tego roku uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 8 im. "Dar Górników" w Krośnie, będą mogli korzystać z nowoczesnej Ekopracowni - Odnawialnych Źródeł Energii, która powstaje w ramach realizacji przez szkołę projektu pn. "Ekopracownia OZE w Szkole Podstawowej Nr 8 im. "Dar Górników" w Miejskim Zespole Szkół Nr 8 w Krośnie, w ramach "Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej".
Pracownia powstaje dzięki pozyskanemu dofinansowaniu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie oraz Gminy Miasto Krosno (o czym pisaliśmy tutaj: Nowoczesna ekopracownia w SP nr 8 w Krośnie).
Dzięki temu wsparciu dzieci zyskają przyjazne miejsce do nauki i rozwijania zainteresowań z zakresu odnawialnych źródeł energii, jak i przedmiotów przyrodniczych. Pod koniec sierpnia br. zakończyły się prace remontowe sali nr 23, zlokalizowanej na II p. budynku szkoły, w której powstała pracownia.
Obecnie trwają ostatnie prace nad przygotowaniem pracowni tj. rozplanowaniem ustawienia mebli, jak i wyposażeniem w specjalistyczne pomoce dydaktyczne, przystosowane do prowadzenia zajęć i działań w kierunku rozbudzenia świadomości ekologicznej, a w szczególności poczucia odpowiedzialnego gospodarowania zasobami naturalnymi, oraz poszerzenia wiedzy i umiejętności uczniów na temat odnawialnych źródeł energii.
Z pracowni będą mogli korzystać wszyscy uczniowie szkoły, w tym również najmłodsi. Program edukacji ekologicznej z wykorzystaniem ekopracowni jest propozycją rozszerzenia ekologicznych aspektów podstawy programowej ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących zasobów przyrody i zmian w niej zachodzących.
Zarówno wygląd pracowni, jak i jej wyposażenie oraz różnorodność i innowacyjność prowadzonych w niej zajęć, będą miały na celu :
bezpośrednią obserwację środowiska oraz zjawisk w nim zachodzących,
zachęcenie uczniów do aktywnego uczestnictwa w poznawaniu zagadnień przyrodniczych i rozwiązywaniu problemów ekologicznych,
rozbudzenie ciekawości i pasji przyrodniczej wśród dzieci i pozytywnego nastawiania do nauki - przygotowanie do konkursów,
wdrażanie do poszukiwania nowych rozwiązań, np. praca metodą projektu,
kształcenie pracy zespołowej poprzez przygotowywanie akcji, festynów, happeningów lub wystaw.
Już 22 września br. w ramach realizacji projektu zostanie zorganizowany w szkole Festiwal Czystego Powietrza, którego założeniem jest upowszechnienie wiedzy na temat zanieczyszczenia powietrza i jego wpływu na nasze zdrowie oraz budowanie pozytywnych zachowań i postaw, które mają wpływ na ochronę powietrza.
Podczas tej imprezy przeprowadzony zostanie wśród uczniów klas I-III, IV-VI, VII-VIII konkurs wiedzy na temat: Odnawialne źródła energii. Ponadto rozstrzygnięty zostanie konkurs plastyczny pn. "Moja ziemia, mój dom", dedykowany uczniom krośnieńskich szkół podstawowych, na wykonanie ulotek i plakatów dotyczących konieczności wspólnego dbania o czystość powietrza. Nagrodzone prace zostaną wykorzystane jako materiał edukacyjny. W ten sposób szkoła pragnie włączyć się w działania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej, które pozwolą na wychowanie i wykształcenie człowieka odpowiedzialnego za zasoby przyrody. W tym samym dniu nastąpi oficjalne otwarcie nowej Ekopracowni OZE.
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!