Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie zorganizował 16 września rodzinny piknik naukowy mający na celu popularyzację wiedzy o wodorze jako paliwie przyszłości.
Impreza organizowana jest już po raz trzeci przez krośnieńską "Naftówkę". Mottem tegorocznego pikniku, który odbył się dzisiaj (16 września) na obiektach szkolnych przy ul. Bohaterów Westerplatte 20 był "Wodorowy zawrót głowy". Pierwszy piknik był pod hasłem "Wodór paliwo przyszłości", a drugi "Ignacy Łukasiewicz. Innowacyjne technologie jego następców".

Joanna Kubit, dyrektor Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie podkreśla, że obserwujemy obecnie na świecie wyścig pomiędzy różnymi krajami. Kto pierwszy oswoi tą technologię, kto ją przełoży na skalę przemysłową, to ten będzie gigantem.

piknik w Naftówce

- W Polsce pewne technologie wodorowe są już też zaawansowane, ale społeczna wiedza na ten temat jest znikoma. Wciąż ludzie uważają, że wodór jest niebezpiecznym, wybuchowym gazem. Również w szkołach bardzo niewiele się o tym mówi, szczególnie o praktycznym wykorzystaniu wodoru. Dlatego jako szkoła postanowiliśmy właśnie w formie pikniku, w sposób łatwy i przyjemny, popularyzować wodór jako paliwo przyszłości - powiedziała dyrektor Joanna Kubit.

Dzisiejsza impreza odbyła się pod patronatem Prezydenta Miasta Krosna, Podkarpackiego Kuratora Oświaty, Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. oraz Instytutu Badań Edukacyjnych.

Beata Barszczowska, wicedyrektor Oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. w Katowicach przypomniała, że ARP jest po raz trzeci w Krośnie na spotkaniu promującym wodór.

- Jestem pod ogromnym wrażeniem tego wydarzenia. Nie tylko pracy pani dyrektor i całego zespołu, ale przede wszystkim ogromnym zaangażowaniem i entuzjazmem młodzieży - stwierdziła Beata Barszczowska.

rodziny piknik w Naftówce

Powiedziała również, że Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. prowadzi portal h2poland.eu dotyczący wodoru.

- Ma on na celu upowszechnienie potencjału technologicznego, naukowego i badawczego innowacyjnych technologii wodorowych. Chcemy stworzyć miejsce w Internecie, przedstawiające w szerokim zakresie informacje branżowe, miejsca publikacji wystąpień i wywiadów w tematyce technologii wodorowych - stwierdziła dyrektor Beata Barszczowska.

Aneta Czarniecka z Instytutu Badań Edukacyjnych zaznaczyła, że wydarzenie w krośnieńskiej Naftówce jest wyjątkowe.

- Trzy lata temu połączyliśmy z jednej strony bardzo bogatą wiedzę i doświadczenie, ale także iskierkę, energię, zaangażowanie i pasję, by stworzyć takie wydarzenie - powiedziała Aneta Czarniecka.

Jednym z patronów sobotniego pikniku przy "Naftówce" był prezydent Krosna Piotr Przytocki.

- Dzisiejsza impreza jest połączeniem przyjemności z pożytecznymi informacjami o tym, co nas czeka w przyszłości. Dodam, że dzisiaj kształcenie zawodowe jest na topie. Okazuje się, że 60 procent uczniów w krośnieńskich szkołach ponadpodstawowych kształci się w różnych zawodach. To przy "Naftówce" powstanie też Branżowe Centrum Umiejętności, gdzie będzie można nabyć kwalifikacje w różnych dziedzinach - zaznaczył prezydent Piotr Przytocki.

Tradycyjnie już organizatorzy przygotowali szereg atrakcji dla dorosłych i dzieci. Były między innymi doświadczenia chemiczne, wystawy geologiczne, zabawy i konkursy dla najmłodszych, w tym konkurs rysunkowy "lampa naftowa" w 170. rocznicę wynalezienia lampy naftowej, koncert "A mnie jest szkoda lata" oraz wykłady popularnonaukowe. Swoje stoiska mieli partnerzy szkoły w tym: Politechnika Rzeszowska, Akademia Górnicz-Hutnicza w Krakowie, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie, ARP S.A, Instytut Nafty i Gazu - Państwowy Instytut Badawczy z Krakowa, PGNiG Technologie Grupa Orlen, PGNiG Grupa Orlen, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, Bank Spółdzielczy w Rymanowie.
Na pikniku zaprezentowała się Śląsko-Małopolska Dolina Wodorowa z siedzibą w Katowicach. Do stowarzyszenia liczącego obecnie 23 członków należą instytucje, przedsiębiorstwa, spółki kapitałowe z województw śląskiego i małopolskiego.

piknik w szkole Naftówce w Krośnie

- Nasze główne cele to między innymi współpraca na rzecz otoczenia biznesowego i technologicznego gospodarki wodorowej w regionie śląska i Małopolski, wykorzystanie potencjału naukowo-badawczego, wspieranie działań biznesowych, prowadzenie prac naukowo-badawczych, inwestycyjnych i wdrożeniowych, a także działania na rzecz ochrony środowiska - powiedział Mateusz Drabek ze Śląsko-Małopolskiej Doliny Wodorowej.

Gośćmi "Wodorowego zawrotu głowy" byli również między innymi poseł Piotr Babinetz, zastępca prezydenta Krosna Bronisław Baran, podkarpacki wicekurator oświaty Stanisław Fundakowski, prezes PGNiG Technologie Zbigniew Leniowski.

Rodzinny piknik naukowy został zorganizowany w ramach projektu "Kreujemy + Rozwijamy + Ożywiamy + Stymulujemy + Nakreślamy + Odmieniamy = Krosno" realizowanego w ramach Programu Rozwój Lokalny, współfinansowanego w 85 % ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz w 15% z budżetu państwa.
Jednym z patronów medialnych był portal terazKrosno.pl.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.