W niedzielę uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą stulecie tradycji szklanych w Krośnie. Sto lat temu, dokładnie w 1923 roku, podjęto decyzję o budowie huty szkła, która w krótkim czasie stała się ważnym elementem lokalnej gospodarki i kultury.
W 1923 roku rozpoczęły się nie tylko rozmowy na temat budowy huty, ale również konkretne prace budowlane. Kompleks został wzniesiony w rekordowo krótkim czasie, a już w styczniu 1924 roku huta rozpoczęła działalność. Pierwsze wyroby szklane opuściły zakład, przynosząc miejsce pracy i stałe źródło utrzymania dla wielu rodzin. Wśród pierwszych hutników znaleźli się ci, którzy przybyli z odległych regionów Polski - Kresów, Śląska, a nawet z Rumunii.

Jubileusz 100-lecia Szkła w Krośnie

Wczorajsza uroczystość u zbiegu ulic Niepodległości i Grodzkiej zgromadziła wielu gości. Obecny był Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki, Dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie Marta Rymar, a także byli pracownicy huty i ich rodziny. Wydarzenie stało się okazją do przypomnienia historii tego miejsca - zaprezentowano archiwalne zdjęcia i opowiadano o burzliwych, ale i pięknych momentach w historii krośnieńskiego rzemiosła szklarskiego.

Jubileusz 100-lecia Szkła w Krośnie

Tablica pamiątkowa, odsłonięta przez posłów na Sejm RP Joannę Frydrych i Piotra Babinetza, prezydenta Krosna i dyrektor Muzeum Rzemiosła znalazła swoje miejsce na jednym z dwóch zabytkowych kominów, świadków historii huty. Chociaż w budynku pierwszej huty działa obecnie park handlowy, właściciele obiektu dbają o zachowanie pamięci o jego pierwotnej funkcji. Dowodem na to są dwa murale, które ozdabiają ściany budynku, przypominając o szklarskiej tradycji Krosna. Powstały, podobnie jak tablica, z inicjatywy Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

Jubileusz 100-lecia Szkła w Krośnie

Jubileusz nie mógł obyć się bez artystycznego akcentu. Podczas uroczystości zaprezentowano Kolekcję Szkła "Celebration", stworzoną specjalnie na 100-lecie Krosno Glass. Dodatkowo uczestnicy mieli okazję wziąć udział w konkursach, a na zakończenie - jak przystało na urodziny - wszyscy poczęstowani zostali tortem.

Jubileusz 100-lecia Szkła w Krośnie

Sto lat tradycji szkła w Krośnie to nie tylko historia huty, ale przede wszystkim ludzi, którzy przez dekady wytwarzali piękne szklane przedmioty, przekazując tę umiejętność z pokolenia na pokolenie. Dzięki nim Krosno stało się ważnym punktem na mapie polskiego i światowego rzemiosła szklarskiego.

~głos rozsądku

20-09-2023 08:04 0 5

Taniec nad grobem. Nie wypada...
Odpowiedz

~Ze stolicy

19-09-2023 11:04 0 4

Pierwszy raz widzem tablicę pamiątkową na kominie
Odpowiedz

~szklanka

19-09-2023 09:17 0 2

A z huty tylko komin został :(
Odpowiedz

~Zniesmaczona

18-09-2023 16:34 3 12

Ani się śmiać ani płakać. Impreza zdjęcia ,tort. A ludzie w hucie ile zarabiają? Kobiety z kontroli jakości tzw. Sortierki,odnoszaczki ,pakowaczki itp.Wiem bo pracowałam tam. Jaka jest ciężka praca,bardzo ciężka i stresująca w ciężkich warunkach,moja cała rodzina tam pracowała. I wiem o czym piszę.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.