W Dukli już czwarty raz zorganizowano Narodowe Czytanie. W tym roku przeczytano fragmenty powieści "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.
Narodowe Czytanie zainicjował w 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski czytaniem "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Prezydent Andrzej Duda kontynuuje tę tradycję. W tym roku w związku z 160 rocznicą Powstania Styczniowego czytaliśmy "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Ta najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej powstawała w latach 1886-1887, w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy i wyrazistych bohaterów, a także odwołania historyczne porównywano ją do "Pana Tadeusza".

W gminie Dukla wydarzenie odbyło się już po raz czwarty. Organizatorami, podobnie jak w latach poprzednich byli Gmina Dukla, Muzeum Historyczne - Pałac w Dukli i Ośrodek Kultury w Dukli.

Narodowe Czytanie w Dukli

Pogoda była wspaniała i czytanie odbyło się w pięknej scenerii dukielskiego pałacu. Przybyłych czytających i słuchaczy przywitała Krystyna Boczar-Różewicz, następnie burmistrz Dukli odczytał list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Jolanta Wojdyła, nauczycielka języka polskiego i historii w Liceum Ogólnokształcącym w Dukli wprowadziła słuchaczy w epokę, bardzo pięknie dokonała analizy utworu.

12 osób czytało wybrane przez siebie fragmenty powieści, a byli to: Mariusz Folcik - przewodniczący Rady Miejskiej w Dukli, Barbara Marchewka - prezes Stowarzyszenia Animare, Ania Chłopecka z Transgranicznej Informacji Turystycznej w Dukli, Basia Pudło z Urzędu Miejskiego w Dukli, Krystyna Boczar-Różewicz - również z Urzędu Miejskiego w Dukli, Amelia Piechowicz - uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Krośnie, duklanka, Joanna Szczurek - dyrektorka Biblioteki Publicznej w Dukli, Józef Bek - radny Rady Powiatu Krośnieńskiego, Mateusz Such - dyrektor dukielskiego Muzeum, Małgorzata Walaszczyk - Faryj - dyrektorka Ośrodka Kultury w Dukli, Magdalena Krukar - przewodnicząca Komisji Kultury, Oświaty, Zdrowia i Spraw Obywatelskich Rady Miejskiej w Dukli, Józefa Winnicka-Sawczuk - radna Rady Powiatu Krośnieńskiego.

W czytaniu uczestniczyli licealiści z dukielskiej szkoły wraz z dyrektorem Radosławem Ziębą i nauczycielami, a także Zenon Leńczyk - przewodniczący Zarządu Osiedla wraz z małżonką i wielu mieszkańców miasta i gminy Dukla.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.