Konferencja prasowa kandydatów Koalicji Obywatelskiej do Sejmu i Senatu. O czym mówili na podcieniach krośnieńskiego rynku?
Posłanka Joanna Frydrych, liderka listy Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Sejmu w okręgu 22 (krośnieńsko-przemyski) zorganizowała dzisiaj (19 września) w Krośnie konferencję prasową. Wzięli w niej udział kandydaci z okręgu 22 oraz kandydaci z okręgu 23 (rzeszowsko-tarnobrzeski) na czele z liderem listy Pawłem Kowalem oraz przewodniczącym Platformy Obywatelskiej Regionu Podkarpackiego Zdzisławem Gawlikiem. W konferencji wzięli też udział kandydaci do Senatu Jolanta Kaźmierczak i Adam Woś.

- Prezentujemy naszą wspaniałą listę. Ludzi, którzy kandydują po to, aby zmieniać Polskę, by każdej Polce i każdemu Polakowi chciało się żyć i dobrze funkcjonować w naszym kraju, aby zniknęły podziały a podstawą funkcjonowania była życzliwość i szacunek dla drugiego człowieka - powiedziała posłanka Joanna Frydrych.

Paweł Kowal zaapelował do kandydatów, aby ludziom opowiadali prawdę co się obecnie dzieje w Polsce.

- Władza bardzo dba, aby ludzie byli otoczeni murem informacyjnym, żeby nie wiedzieli co się dzieje naprawdę, żeby nie wiedzieli o aferze wizowej - zaapelował Paweł Kowal.

Dla Joanny Frydrych najważniejszymi sprawami, z którymi trzeba będzie się zmierzyć jest wzmocnienie roli samorządu, stworzenie odpowiedniego klimatu dla przedsiębiorców oraz stabilna i bezpieczna przyszłość seniorów. Wicelider listy Marek Rząsa zwrócił uwagę na bezpieczeństwo zdrowotne Polaków od tego najmłodszego po emerytów, na sprawy oświatowe.

- Szkoła bez ideologii, dziecko bez tornistra i bez zadania domowego oraz zajęcia pozalekcyjne to mój priorytet - podkreślił Marek Rząsa.

O szkoły, nauczycieli i uczniów zamierza zawalczyć też Marzena Dziurawiec.

Na tematy samorządowe zwrócił uwagę Jan Zych (wójt gminy Korczyna od 23 lat) - nr 8 na liście.

- Ponad 30 lat temu powstał odrodzony samorząd terytorialny. Z doświadczenia powiem, że na początku rozwijały się wsie, miasteczka i duże miasta. Teraz nastąpiła centralizacja. Odbierane są środki własne gminom, powiatom, województwom. Podobno na rzecz dotacji, ale nie są one w takiej wysokości, jak odebrane środki własne. I co jest też istotne, są one rozdzielane uznaniowo. Myślę, że nadszedł czas, aby powrócić do założeń reformy samorządu terytorialnego - podkreślił Jan Zych.

Z numerem 10 na liście kandyduje Bogdan Kuliga, nadbrygadier w stanie spoczynku, były podkarpacki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej. Podczas konferencji prasowej zaznaczył, że priorytetem będzie dbanie o to, aby służby były apolityczne.

- Nie doświadczamy dzisiaj tego, gdyż na listach wyborczych są funkcjonariusze, którzy są w czynnej służbie. Wcześniej nie było to możliwe - dodał Bogdan Kuliga.

Ostatni na liście w Okręgu 22 jest Antoni Pikul z Jasła. Zaapelował do ludzi młodych i w średnim wieku o to, żeby mądrze zagłosowali.

- Mnie było dane brać udział w odbudowie Polski, jak wyszarpaliśmy ją z rąk komunistów i musieliśmy ją naprawiać, wyprowadzać z ciężkiego stanu. Było to bardzo trudne i wymagało dużego samozaparcia i zaciskania pasa. Jeżeli teraz wybierzecie mądrze to przerwiecie proces rozwalania gospodarki w Polsce - zaapelował Antoni Pikul.

Konferencja KO w Krośnie

Kandydaci Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Sejmu w Okręgu 22


1. Frydrych Joanna
Samorządowiec i ekonomistka, od 2015 roku posłanka na Sejm RP. Od 1997 była zawodowo związana z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, pełniąc między innymi funkcję zastępcy dyrektora oddziału ds. dochodów w Jaśle. Od stycznia 2013 do grudnia 2014 była prezesem klubu piłkarskiego Karpaty Krosno. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz studiów podyplomowych na kierunku europeistyka na Wydziale Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego.

2. Rząsa Marek
Harcerz. Nauczyciel. Działacz sportowy i społeczny. Samorządowiec. Poseł. Szczęśliwy dziadek bliźniąt Elizy i Maksa. Kibic Realu Madryt i przemyskich drużyn. Nadal słucha Pink Floyd i ballad rockowych. Fotoamator. Życiowe motto: Liczą się ludzie!

3. Piotrowski Marcin
Socjolog. Działacz społeczny i polonijny. Polityk samorządowy. Dyrektor i inicjator Festiwalu Folkowisko. Prezes Stowarzyszenia Folkowisko i Fundator Fundacji Humanitarnej Folkowisko. W aspekcie politycznym znany jest z tego, że jako jedyny z radnych powiatu lubaczowskiego zagłosował przeciwko wprowadzeniu tam strefy wolnej od LGBT. Współorganizował również Strajk Kobiet w Lubaczowie oraz angażował się w wiele akcji społecznych zarówno w Polsce, jak i za granicą.

4. Dziurawiec Marzena
Aktywistka, nauczycielka, żona i matka, wierzy w siłę kobiet. Nadrzędną wartością są dla niej wolności obywatelskie i tolerancja. Stawia na nowoczesną gospodarkę. W wolnym czasie zapalona ogrodniczka.

5. Kłak Krzysztof
Były członek Komitetu Obywatelskiego "Solidarność". Od 1990 do 1994 radny Miasta Przeworska. W latach 1992-1998 przewodniczący zarządu Regionu Ziemia Przemyska NSZZ "Solidarność". Poseł na Sejm III kadencji. W latach 2002-2006 pełnił funkcję radnego sejmiku podkarpackiego II kadencji, od 2003 był jego przewodniczącym, menedżer w spółkach kolejowych, ojciec 4 dzieci, szczęśliwy dziadziu Sary i Hugona.

6. Łąka Szczepan
Nauczyciel. Wychowawca. Absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego. Wieloletni samorządowiec. Przewodniczący Rady Miasta Jarosław. Wiceprzewodniczący zarządu Regionu Podkarpackiego Platformy Obywatelskiej.

7. Holcman - Fidor Iwona
Lekarka. Kieruje oddziałem ginekologiczno-położniczym w szpitalu w Lesku. Walczy o godziwe warunki hospitalizacji kobiet oraz prawa kobiet. Przeciwniczka zamykania oddziałów położniczych.

8. Zych Jan
Doświadczony samorządowiec. Wieloletni wójt gminy Korczyna. Bliskie dla niego wartości to praworządność, przestrzeganie konstytucji, stabilność prawa, decentralizacja zarządzania państwem, samodzielność finansową samorządu terytorialnego.

9. Leja Łucja
Bezpartyjna. Matka trójki dzieci i jednego adoptowanego, aktywistka, serce na dłoni, wolontariuszka pomagająca od momentu wybuchu wojny przez 9 miesięcy uchodźcom z Ukrainy, pomocna dłoń dla dzieci z domu dziecka Nasza Chata w Ostrowie koło Przemyśla, opiekunka osoby starszej umieszczonej w DPS, doświadczony przedsiębiorca, zdobywała doświadczenie za granicą. MOJE MOTTO: NIKOGO NIE ZOSTAWIĘ W POTRZEBIE.

10. Kuliga Bogdan
Bezpartyjny. Wykształcenie wyższe - absolwent Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej - Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie. Żonaty, dwoje dorosłych dzieci. Były oficer Państwowej Straży Pożarnej w stopniu nadbrygadiera (generała) Państwowej Straży Pożarnej (2014 r.) . Dowodził bezpośrednio wieloma działaniami ratowniczo - gaśniczymi na terenie byłego województwa Krośnieńskiego oraz województwa Podkarpackiego m.in. podczas powodzi w 2009 r . w miejscowości Ropczyce oraz w 2010 r. w powiecie tarnobrzeskim (Tarnobrzeg, Gorzyce). Od 2016 r po 35 latach służby ze stanowiska Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej przeniesiony został na zaopatrzenie emerytalne. Jest członkiem zespołu eksperckiego d/s bezpieczeństwa Platformy Obywatelskiej w woj. podkarpackim

11. Józef Podyma
Długoletni pracownik Wód Polskich, Przewodniczący Podzakładowej Organizacji Związkowej z wykształcenia inżynier mechanik, absolwent Politechniki Lubelskiej. Członek Zarządu Fundacji zajmującej się zaburzeniami odżywiania, działacz na rzecz utworzenia Turnickiego Parku Narodowego. Po wypadku w pracy osoba z niepełnosprawnością postulujący o zwiększenie wskaźnika zatrudnienia osób z niepełnosprawnością do 8%. Żonaty, ojciec trzech nastoletnich synów.

12. Januszczyk Maria
Prawniczka i doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego. Członkini Stowarzyszenia Prawnicy na Rzecz Zwierząt oraz działaczka społeczna. Działania pro-zwierzęce prowadzi zarówno na poziomie ogólnokrajowym, jak i poprzez wspieranie organizacji oraz osób działających na rzecz zwierząt na terenie Przemyśla i okolic.

13. Dudek Artur
Zamieszkały w Jaśle. Lat 55. Żonaty. Dwoje dorosłych dzieci. Wykształcenie wyższe. 28 lat w służbie Policji. Obecnie emeryt. Prowadzi własną działalność gospodarczą.

14. Kostka Grażyna
Nauczyciel z wieloletnim doświadczeniem pedagogicznym. Pracuje również jako doradca metodyczny z nauczycielami i dyrektorami szkół.

15. Ewelina Feruś
Absolwentka PWSZ w Krośnie - gospodarka regionalna, kierunek rolnictwo, oraz WSPiA Rzeszów - kierunek administracja publiczna, obecnie pracuje w Nowy Styl w Jaśle.

16. Janocha Klaudia
Prawnik. Widząc rażącą niesprawiedliwość w przepisach ma na celu zmieniać prawo na lepsze, bo prawo powinno być dla ludzi. Poprzez swój start w wyborach chce zachęcić najmłodszą grupę społeczną do udziału w glosowaniu.

17. Biały Tomasz
Samorządowiec. Radny drugiej kadencji Rady Miasta Krosna. Reprezentant Polski samorządowców w piłce nożnej.

18. Kendryna Adam
Przedsiębiorca, ojciec 4 dzieci, sołtys wsi Huzele, społecznik, interesuję się sprawami zwykłych ludzi.

19. Kowalski Zdzisław
Inżynier budownictwa. Emeryt. Żonaty. 2 synów. 3 wnucząt. Pracownik sanepidu w Sanoku. Własna działalność gospodarcza. Asystent europosła. Pracownik starostwa powiatowego. Członek PO od jej założenia. Przewodniczący struktur powiatowy w Sanoku. Jego pasja to turystyka i polityka.

20. Chludziński Marek
Przewodniczący Nowej Generacji Młodych Podkarpackie i wiceprzewodniczący PO powiatu przemyskiego. Działacz społeczny na rzecz aktywności młodych ludzi w życiu publicznym. Inicjator i organizator europejskiego wydarzenia "Solidarni z Ukrainą" w Przemyślu.

21. Możdżeń Bogna
Magistra kosmetologii i przedsiębiorczyni prowadząca gabinet kosmetyczny w Jarosławiu oraz agencję content marketingową. Prowadzi media społecznościowe, gdzie pomaga kobietom w dbaniu o wygląd i rozwijaniu samoakceptacji. Jest mamą 5letniej Kai, a rodzicielstwo pokazało jej, jak wiele można jeszcze zrobić, by pomóc rodzinom mieszkającym w małych miastach.

22. Pikul Antoni
Architekt. Samorządowiec. Działacz opozycji antykomunistycznej i NSZZ "Solidarność". Od 2012 do 2018 pierwszy wiceburmistrz Jasła. Od 2018 radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, którą ukończył w 1978 roku.
W 2014 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski odznaczył Antoniego Pikula Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za: wybitne zasługi dla transformacji ustrojowej, za działalność na rzecz rozwoju polskiego parlamentaryzmu, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i działalności społecznej