W niedzielę w Węglówce odbyła się uroczystość dożynek gminy Korczyna. Uroczystość ta zgromadziła mieszkańców i gości aby wspólnie świętować zakończenie żniw i podziękować za tegoroczne plony.
Dobiega końca czas zbiorów, pola uprawne powoli przygotowywane są do zimy. By dochować tradycji, jak każdego roku rolnicy z Gminy Korczyna spotkali się na zorganizowanych przez Wójta Gminy Korczyna, Gminny Ośrodek Kultury w Korczynie, Sołtysa i Radę Sołecką w Węglówce oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Węglówce Dożynkach Gminnych. W tym roku święto plonów odbyło się w Węglówce w dniu 17 września.

Uroczystość rozpoczęła się mszą dziękczynną za zbiory koncelebrowaną przez księży proboszczów wszystkich parafii Gminy Korczyna. Uczestniczących w mszy powitał proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Węglówce, ks. Stanisław Pawul. Mszę prowadził ks. Krzysztof Kwieciński. Homilię wygłosił ks. prałat Edward Sznaj. Podczas mszy poświęcone zostały przygotowane przez poszczególne sołectwa wieńce dożynkowe wykonane z tegorocznych plonów.

dożynki w Węglówce

Dalsza część uroczystości odbyła się w Domu Kultury w Węglówce. Dożynki otworzyli przewodnicząca KGW w Węglówce Zofia Zielińska i sołtys Wsi Węglówka Mateusz Kowalski - współorganizatorzy tegorocznych Dożynek. Dożynki poprowadził Wojciech Tomkiewicz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Korczynie.
Zofia Zielińska powitała uczestników wydarzenia wierszem własnego autorstwa (ułożonym wraz z Danutą Typrowicz, członkinią KGW), w którym podkreśliła, że przybywający do Węglówki Goście będą tu zawsze mile widziani.
Tradycji dopełnił zespół ludowy Korczyna pod kierownictwem Agaty Pucykowicz, wykonujący obrzęd związany z zakończeniem żniw i podziękowaniem za dobre zbiory gospodarzowi.

Wójt Gminy Korczyna Jan Zych przyjął z rąk starostów dożynkowych z Korczyny, Komborni, Krasnej, Węglówki, Czarnorzek, Woli Komborskiej oraz przysiółka Korczyny-Spornego tradycyjne dożynkowe chleby.
- Dożynki Gminne są okazją do podziękowania rolnikom za ich trud, za codzienną troskę o to, by na nasze stoły trafiały zdrowe, ekologiczne produkty spożywcze - powiedział Wójt. - Chciałbym, by wdzięczność społeczności lokalnej dla rolników objawiała się nie tylko od święta, ale i każdego dnia. Nie wiemy, co przyniesie nam przyszłość - dziś cieszymy się dostatkiem, a jutro możemy obudzić się w kraju, w którym brakuje żywności. Dobrobyt nie jest dany raz na zawsze - zaznaczył Jan Zych. - Polska potrzebuje mądrych rządów, zarówno na szczeblu lokalnym jak i centralnym. Życzę Państwu by zawsze były to rządy życzliwe dla rolników.

dożynki gminne w Weglówce

Po części oficjalnej zespół Korczyna wykonał kilka piosenek ludowych. Zaproszeni na uroczystość goście otrzymali poczęstunek, po nim zaś muzyk ludowy Zbigniew Mięsowicz z Węglówki zaprezentował publiczności wiązankę piosenek popularnych i ludowych, zagranych na harmonijce ustnej.

W wydarzeniu wzięli udział: Wójt Gminy Korczyna Jan Zych, zastępca Wójta Gminy Korczyna Katarzyna Urbanek, sekretarz Urzędu Gminy w Korczynie Wioletta Prajzner, Przewodniczący Rady Gminy Korczyna Adam Paradysz, radni Rady Gminy Korczyna, sołtysi, starostowie dożynkowi i delegacje wieńcowe oraz przedstawiciele rolników z Korczyny, Komborni, Krasnej, Iskrzyni, Czarnorzek, Węglówki i Woli Komborskiej oraz Korczyny-Spornego, proboszczowie parafii Korczyna, Węglówka, Kombornia, Krasna, Iskrzynia a także delegacja Ochotniczej Straży Pożarnej w Węglówce.

~jasiek

23-09-2023 07:50 9 14

Arogancja władzy do zwykłych mieszkańców. Wójt Zych kandydat na posła z PO. Pamiętajmy .
Odpowiedz

~chłopek roztropek

22-09-2023 14:19 10 18

Wybierzcie partię którą wójt reprezentuje to będziecie mieć takie sytuacje w skali makro. :)
Odpowiedz

~OLKA

21-09-2023 09:24 11 22

Szkoda, że zwykli mieszkańcy gminy Korczyna nie mieli okazji dziękowania rolnikom i świętowania z gminną świtą pana wójta na gminnych dożynkach.
Odpowiedz

~MARIA

21-09-2023 09:13 10 16

W odniesieniu do słów Pana Wójta, zamieszczonych w artykule powyżej, swoją wdzięczność dla rolników za ich ciężką pracę raczej wyrażajmy na co dzień, bo od święta takiego, jak Gminne Dożynki w Korczynie nie mamy szans. Lokalna społeczność nie ma wstępu na tego typu imprezy, są zamknięte dla zwykłego mieszkańca, tylko władza dziękuje i bawi się, oczywiście z podatków mieszkańców Gminy.
Odpowiedz

~Mieszkaniecc2

20-09-2023 20:19 13 22

Dożynki Gminne zawsze były uroczystością w której mógł uczestniczyć każdy mieszkaniec...Od tego roku co się zmieniło? Dla "Szarych obywateli" jak to ujął ktoś powyżej, nie było nic Nie można było nawet wejść do sali aby obejrzeć występy przygotowane na tą okoliczność
Komu zatem one były organizowane?

Odpowiedz

~Pan

20-09-2023 17:27 8 12

O macie nowego Sołtysa . Super
Odpowiedz

~Mieszkaniec

20-09-2023 15:36 11 24

Odnoszę wrażenie, ze poza kościołem impreza była imprezą zamkniętą. Czy w innych miejscowosciach z gminy Korczyńskiej tego typu uroczystość też kończy się w ten sposób?.Zaproszeni goście się bawią. Szkoda , że nie pomyślano o jakiejś formie rozrywki dla ,"szarych obywateli"
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.