Zespół Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących w Krośnie wzbogacił się o nowoczesnego robota, którego ufundowała krośnieńska firma Splast.
W miniony piątek (29 września) w Zespole Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących w Krośnie odbyło się oficjalne przekazanie nowoczesnego robota Astorino dla potrzeb szkoły.Dyrektor krośnieńskiego "Elektryka" Marek Kubit podkreślił, że jest to efekt wieloletniej współpracy z firmą Astor, która dostarczyła urządzenie oraz z firmą Splast z Krosna, która ufundowała robota.

- Jest to daleko wysunięty krok do przodu jeśli idzie o nowoczesność technologii i przyszłość produkcji. Dzięki zawartym rozwiązaniom nowoczesna technologia będzie przedstawiana w taki sposób, aby uczniowie mogli poznawać w małym wymiarze robotykę przemysłową - powiedział dyrektor Marek Kubit.

Robot Astorino
Robot Astorino

Sześcioosiowy robot edukacyjny Astorino jest unikatową polską konstrukcją autorstwa Marka Niewiadomskiego, pracownika firmy Astor. Przystosowany jest do kształcenia w klasach o profilu technik robotyk. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom nauczyciele dostają narzędzie, które jest dla nich pomocą, żeby przekazywać wiedzę odnośnie robotyki nie tylko w formie teoretycznej, ale i praktycznej. Otrzymują także przygotowane scenariusze lekcji zawierające między innymi montaż robota, operacje związane z chwytakiem, czy też przenoszeniem danych elementów, jak również mają możliwość uczestnictwa w szkoleniach prowadzonych między innymi przez konstruktora.

- Jest to rozwiązanie otwierające okna i drzwi do szkół średnich. Dotychczas obszary związane z robotyką były zarezerwowane dla uczelni wyższych. Od niedawna szkoły średnie otwierają kierunki technik robotyk i Astorino jest rozwiązaniem, które im w tym pomaga - stwierdził Przemysław Trzop z firmy Astor.

Marek Kubit
Marek Kubit

Marek Sanocki, prezes firmy Splast podkreślił, że nowoczesny przemysł wymaga bardzo zaawansowanych technologii montażu, automatyzacji produkcji. Robotyzacja jest punktem wyjścia w nowoczesnym przemyśle.

- W naszej firmie pracuje kilkadziesiąt różnego rodzaju robotów. Budujemy stacje montażowe, które wspierają pracowników na liniach montażowych, które podnoszą jakość produkcji. Nowoczesna edukacja powinna opierać się o tego typu narzędzia w szkołach średnich, na wyższych uczelniach. Jest to obecnie podstawa do odpowiedniego kształcenia techników, inżynierów. Sami korzystamy z wielu absolwentów tej szkoły - dodał prezes Marek Sanocki.

Marek Sanocki
Marek Sanocki

W oficjalnym przekazaniu robota wzięli udział między innymi przewodniczący Rady Miasta Krosna Zbigniew Kubit, prezydent Krosna Piotr Przytocki wraz z zastępcą Bronisławem Baranem, prorektor ds rozwoju Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie dr Agnieszka Woźniak, przedstawiciele firmy Splast i Astor.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.