Stowarzyszenie Życiowa Przestrzeń zaprosiło w niedzielne popołudnie do Korczyny na spotkanie pod nazwą "Skrzydła Podkarpacia - Dzień Pasjonatów Lotnictwa".
Stowarzyszenie Życiowa Przestrzeń z Głowienki przygotowało wydarzenie przeznaczone dla wszystkich, którzy chcieli spędzić niedzielne popołudnie w lotniczym klimacie, pogłębiając swoją wiedzę o tematykę lotniczą, wyrażoną także w aspekcie historycznym.
1 października w Centrum Konferencyjno-Bankietowym Szklane Lniane w Korczynie zostało zorganizowane spotkanie pod nazwą "Skrzydła Podkarpacia - Dzień Pasjonatów Lotnictwa".

- Wydarzenie to realizujemy w ramach projektu "Wieczory z Niepodległą - spotkanie pełne patriotyzmu". Końcem lipca, wspólnie ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Iwonicza-Zdroju zorganizowaliśmy w restauracji Klimat w Iwoniczu-Zdroju spektakl "Podróże z Konopnicką. Pisz do mnie więcej". Dzisiaj mamy dzień lotniczy, a cały projekt zakończy wieczór pieśni patriotycznej "Niepodległość w duszy gra" 10 listopada br. także w Szklanym Lnianym, które jest partnerem projektu - powiedziała Magdalena Hec-Mrozek, wiceprezes Stowarzyszenia Życiowa Przestrzeń.

spotkanie pod nazwą Skrzydła Podkarpacia w Korczynie class=

W niedzielę na wszystkich pasjonatów lotnictwa czekały ciekawe prelekcje ekspertów o zróżnicowanej tematyce lotniczej: dr hab. Andrzej Olejko z PWSTE w Jarosławiu - "Wojenne skrzydła nad Krosnem 1914-1945"; dr hab. inż. Piotr Strzelczyk z Politechniki Rzeszowskiej, wykładowca PANS w Krośnie - "Wpływ polskich konstrukcji lotniczych na światowe trendy w lotnictwie"; dr inż. Joanna Bril z Podkarpackiej Szkoły Wyższej w Jaśle - "Rola Portu Lotniczego Rzeszów - Jasionka dla gospodarki regionu"; płk dr Jerzy Kuck z PWSTE w Jarosławiu - "Z wojskowego latania nad Polską południową 1945-2023"; Zygmunt Bąk, Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa - "Skrzydła nad Krosnem 1945-2023".

Można było też podziwiać ultralekki samolot SAMBA z Zespołu Szkół Mechanicznych w Krośnie, szybowiec z Aeroklubu Podkarpackiego, helikopter z Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, modele samolotów udostępnione przez krośnieńskich pasjonatów lotnictwa. Swoje stoiska miały też między innymi Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie, Politechnika Rzeszowska, Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie, Zespół Szkół Mechanicznych w Krośnie, Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne Galicja, Stowarzyszenie Modelarzy Rekonstrukcyjnych Galicja z Krosna, Aeroklub Podkarpacki w Krośnie, Goodrich Aerospace.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa "Lotnicze Krosno w obiektywie" przygotowana przez Muzeum Podkarpackie w Krośnie.
Zaprezentowała się też Grupa Rekonstrukcji Historycznej "San" z Sanoka pod kierunkiem Łukasza Solona, a z koncertem "Dotykając nieba" wystąpił zespół "Stacja Uczuć". Wydarzenie prowadził Adam Charzewski.

Cały projekt "Wieczory z Niepodległą" realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Niepodległa". Jednym z patronów medialnych jest portal terazKrosno.pl.

~Berta

02-10-2023 09:43 2 0

Największy z lotnictwem mają związek karabiny, czołgi i mundury wojsk z czasu I Wojny światowej. Nie zapominajmy o symulatorze jazdy samochodem.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.