W Krośnie przez cztery dni będzie można oglądać multimedialny spektakl opowiadający o wybitnych polskich postaciach w ramach projektu "Iskry Niepodległej".
Krosno to kolejny przystanek Iskry Niepodległej na Podkarpaciu. Nowoczesny i multimedialny projekt Biura "Niepodległa" zagości w mieście szkła od 5 do 8 października br. Mieszkańcy i uczniowie będą mieli okazję zapoznać się z ekspozycją, która pozwala poznać fakty i historie wybitnych Polek i Polaków, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie.

Uroczyste otwarcie Iskry Niepodległej rozpocznie się konferencją prasową w piątek 6 października o godzinie 11.00 przed halą sportowo-widowiskową MOSIR w Krośnie. Udział w briefingu zapowiedzieli: Piotr Babinetz, przewodniczący Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, Piotr Przytocki, prezydent Miasta Krosna, Marta Rymar, dyrektor Muzuem Rzemiosła w Krośnie oraz Wioletta Łabuda-Iwaniak, rzecznik prasowy Biura "Niepodległa" w Warszawie.

Iskry Niepodległejto mobilne widowisko edukacyjne Biura "Niepodległa" popularyzujące sylwetki ojców niepodległości, sportowców, podróżników, ludzi kultury, naukowców czy społeczników. To część historii, bez której trudno wyobrazić sobie dzisiejszą Polskę, to opowieść o potencjale naszej wspólnoty. Odwiedzając wystawę, można poznać również historię Polaków związanych z Podkarpaciem m.in. Jana Szczepanika zwany "Polskim Edisonem" wynalazca kamizelki kuloodpornej. Ignacego Łukasiewicza założyciela pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, wynalazcę lampy naftowej i pioniera przemysłu naftowego, Zdzisława Beksińskiego pochodzącego z Sanoka, artystę, grafika i malarza, który poprzez swoją twórczość jest rozpoznawalny na całym świecie czy Tomasza Stańko, fenomenalnego muzyka, kompozytora i jazzmena - podkreśla Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura "Niepodległa".

- Nowatorskie podejście do prezentacji polskiej historii mieści się w nowoczesnej naczepie, która przemierza kraj, odwiedzając kilkadziesiąt większych i mniejszych miast i miejscowości. Mobilny spektakl to przykład wykorzystania nowoczesnych technologii w obszarze pamięci, dzięki czemu historia Polski i wartości dla Polaków najistotniejsze mogą być prezentowane w sposób interesujący i atrakcyjny dla różnych grup odbiorców, także tych najmłodszych, zachęcając ich do pogłębiania wiedzy w tym zakresie. Przedsięwzięcie łączy najlepsze doświadczenie i wiedzę "Niepodległej" i każdy niezależnie od wieku, zainteresowań czy miejsca zamieszkania może stać się iskrą niepodległej i tworzyć nową historię naszego kraju - dodaje Wojciech Kirejczyk.

Iskry Niepodległej w 2023 roku odwiedzą około 100 miejscowości w całej Polsce. Zwiedzanie mobilnej wystawy jest całkowicie bezpłatne.

Godziny otwarcia:
5 października - godz. 10:00-18:00
6 października - godz. 10:00-18:00
7 października- godz. 10:00-18:00
8 października - godz. 10:00-16:00

Kolejne przystanki Iskry Niepodległej na Podkarpaciu to Miejsce Piastowe i Dębica.

Iskry Niepodległej w Krośnie

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.