Ważne zmiany dla osób niepełnosprawnych ruchowo oraz opiekunów. Od 1 października wyroby medyczne można nabyć jedynie za pośrednictwem zlecenia elektronicznego. Kogo dotyczą nowe przepisy i jak się przygotować?
Wózki inwalidzkie, materace przeciwodleżynowe, kule, laski, sprzęt stomijny oraz inne wyroby medyczne dotąd można było nabyć, dzięki wnioskom w formie papierowej. Nadchodzą jednak zmiany, których celem jest usprawnienie procesu przyznawania wyrobów medycznych, od 1 października wnioski przyjmowane są wyłącznie w formie elektronicznej.

Do złożenia wniosku niezbędne jest posiadanie profilu zaufanego, podpisu elektronicznego lub certyfikatu ZUS e-ZLA. E-zlecenie wystawiają osoby do tego uprawnione (lekarz, pielęgniarka, fizjoterapeuta). Pacjenci otrzymują kod dostępu w formie SMS, mają też wniosek do wglądu w swoim Internetowym Koncie Pacjenta. W przypadku, gdy pacjent nie dysponuje numerem PESEL, otrzymuje wydruk w formie papierowej.

Realizacja e-zlecenia jest prosta, wystarczy udać się do placówki, która ma ważną umowę z NFZ (apteka, sklep medyczny) i podać swój numer PESEL i kod dostępu lub papierowy wydruk.

Oczywiście, od wprowadzonych zmian są pewne wyjątki. W niektórych sytuacjach dopuszczalna jest tradycyjna forma składania wniosków o przyznanie wyrobów medycznych. Mogą to robić osoby, które nie posiadają dostępu do serwisów papierowych, nie mają też możliwości skorzystania z podpisu elektronicznego, ani profilu zaufanego.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.