Zeszłoroczny dodatek węglowy okazał się sporym wsparciem dla wielu rodzin. Jak wygląda sytuacja w tym roku? Czy możemy liczyć na kolejne dopłaty?
Dodatek węglowy w wysokości 3000 zł polskie rodziny otrzymywały po zgłoszeniu sposobu ogrzewania domu do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Na dopłatę mogły liczyć gospodarstwa ogrzewane między innymi: kominkami, kotłami na paliwo stałe, piecykami typu koza, czy kuchniami węglowymi. Dopłata miała być z założenia jednorazowa, jednak pojawiły się pogłoski o powtórzeniu świadczenia, czy kolejny dodatek węglowy jest realny?

Decyzja została już podjęta przez rząd. W sezonie grzewczym 2023/2024 nie przewidziano wsparcia w postaci dodatku węglowego. Rezygnacja z tej dopłaty jest ściśle związana z panującą na rynku sytuacją. Do sprawy odniosła się także minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, argumentując decyzję stabilizującymi się cenami węgla.

Koszmarny wypadek w Krośnie. Na leżącego na jezdni rowerzystę najechał autokar
Analizując sytuację w kopalniach i ceny rynkowe opału, można stwierdzić, że w porównaniu do zeszłego sezonu ceny istotnie spadły, przez co gospodarstwa domowe nie powinny mieć problemu z zaopatrzeniem się w opał, pomimo braku dopłat rządowych.