Wieczór z poezją pt. "Po drugiej stronie słowa" odbędzie się w dniu 19 października 2023 roku o godzinie 18:00 w Muzeum Historyczne - Pałac w Dukli.
Wieczór z poezją pt. "Po drugiej stronie słowa" Eligiusza Dymowskiego OFM i Olgi Lalić-Krowickiej odbędzie się w dniu 19 października 2023 roku o godzinie 18:00 w Muzeum Historyczne - Pałac w Dukli.

Podczas spotkania usłyszymy wiersze o. E. Dymowskiego ze zbioru "Wschody i zachody życia" wydanym przez Bibliotekę Krakowską oraz wiersze O. Lalić-Krowickiej z tomiku "Sznycel i filozofia róży" - wydawnictwo Złota Kolekcja z Warszawy.

Eligiusz Dymowski OFM - ur. 1965 r. w Sannikach na Mazowszu, dr teologii, franciszkanin, w zakonie od 1985, wykładowca teologii pastoralnej, poeta i krytyk literacki. W 2001 r. doktoryzował się w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Pracował jako duszpasterz w Pińczowie i w Somma Vesuviana koło Neapolu. W latach 1999-2005 rektor Wyższego Seminarium Duchownego Prowincji. Obecnie jest przełożonym i proboszczem Parafii w Krakowie-Bronowicach Wielkich. Zajmuje się pracą dydaktyczną, naukową i literacką. Wykładowca Studium Franciszkańskiego. Autor publikacji z zakresu teologii i literatury. W 2013 r. wyróżniony w Kielcach nagrodą literacką "Świętokrzyskiego Gustawa" (w dziedzinie: krytyka literacka i poezja). W 2017 r. otrzymał Odznakę honorową Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużony dla Kultury Polskiej" oraz nagrodę Prix Littéraires Naji Naaman 2020 r. [Prix de Créativité] w Libanie. W 2021 r. odznaczony przez Prezydenta Krakowa Odznaką "Honoris Gratia". Prof. Zofia Zarębianka pisze we wstępie do zbioru wierszy "Wschody i zachody życia", że Spotkanie z twórczością poetycką Eligiusza Dymowskiego rodzić może sporo zaskoczeń wynikających przede wszystkim ze zderzenia dwu powołań będących udziałem autora. Autentyczne i wysokiej miary talentu powołanie poetyckie łączy się bowiem w jego osobie z powołaniem kapłańskim. I choć to drugie nie znajduje bezpośredniego wyrazu w jego utworach, to sam ów biograficzny fakt staje się źródłem twórczego napięcia, odkrywanego nie tyle nawet po stronie uprawianej przez Dymowskiego poezji, ile po stronie czytelnika, konfrontowanego ze swymi wyobrażeniami o poezji uprawianej przez księży i rzeczywistą materią literacką niesioną przez wiersze krakowskiego poety - zakonnika.

Olga Lalić-Krowicka ur. 1980 r. w Šibeniku w Chorwacji, jest serbsko-polskiego pochodzenia. Ukończyła Wydział Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Studiowała także polonistykę. Honorowy obywatel cesarskiego miasta Sirmium (Sremska Mitrovica, Serbia) od 2014 r. Dwukrotna stypendystka MKiDN. Autorka około dwudziestu tomików poezji, dramatów i bajek. Tłumaczka poezji i prozy autorów z Polski i Bałkanów. Jej wiersze przekładano na dwanaście języków. Publikuje na łamach polskich i bałkańskich czasopism oraz w antologiach. Rysuje, maluje, fotografuje, itp. Wystawiała swoje prace w Polsce, Serbii i w Macedonii. Laureatka wielu konkursów w Polsce i na świecie. Mieszka w Dukli na Podkarpaciu. Wybitny polski prozaik młodego pokolenia Zbigniew Masternak pisze o ostatnim tomiku autorki pt. "Sznycel i filozofia róży", że Rzeczywistość z poematu Olgi zmienia się w metaforę współczesnych miraży, fobii i lęków - ogłusza, przygnębia, opanowuje bez reszty. (...). W gruncie rzeczy ta poezja to konfrontacja z ogromną pustką współczesnego świata. Widzimy zagubienie człowieka wśród sprzecznych znaków i powikłanych znaczeń, z których żadne niczego rozsądnego nie proponuje ani ku niczemu dobremu nie prowadzi. Trzeba wierzyć głęboko w to, co człowiekowi jest najdroższe, nie myśleć o rzeczach materialnych (..). Jednak Olga, chociaż przepełniona gniewem, bólem i przerażeniem, ma w sobie duże pokłady piękna i całe bogactwo poetyckiej wyobraźni. To autorka, którą należy czytać uważnie.

wieczór z poezją w Dukli

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.