Motywujące doświadczenie dla uczniów i pedagogów ze Szkoły Podstawowej w Ustrobnej podczas wizyty w Estonii w ramach projektu "3,2,1… Czas na Zdrowie".
Inspirująca wizyta uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Ustrobnej w Estonii: Projekt "3,2,1… Czas na Zdrowie" w Pełnym Rozkwicie. W ostatnich dniach września uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Ustrobnej mieli niezwykłą okazję uczestniczyć w kolejnym spotkaniu w ramach projektu Erasmus+ "3,2,1….Czas na zdrowie", który skupia się na promocji zdrowia wśród młodzieży. Ich podróż zawiodła ich aż do urokliwej Estonii, gdzie w szkole, Kothle Järve Maleva odbyło się już trzecie spotkanie w ramach tego projektu, które połączyło młodych uczestników z Estonii, Bułgarii, Turcji i Polski.

Głównym celem tego wyjątkowego projektu jest propagowanie zdrowego trybu życia, skupiając się na dwóch kluczowych elementach: odpowiedniej diecie oraz regularnej aktywności fizycznej. Jednakże uczestnicy mieli również okazję skupić się na równie istotnym aspekcie zdrowia - psychice. Mimo bariery językowej, uczniowie nieustraszenie pracowali nad różnorodnymi zadaniami, wykorzystując kreatywność oraz współpracę. To właśnie w trakcie tych zadań udało się przezwyciężyć różnice kulturowe i językowe, pokazując, że wspólny cel oraz zaangażowanie potrafią połączyć ludzi niezależnie od ich pochodzenia.

W czasie wolnym uczniowie mieli okazję spędzać czas z estońskimi rodzinami, co nie tylko pozwoliło na bliższe poznanie lokalnej kultury, ale także wzbogaciło doświadczenie międzykulturowe.
Podczas tygodniowego pobytu młodzi uczestnicy mieli możliwość nie tylko zdobyć nową wiedzę, ale również odkrywać uroki i tajemnice Estonii. Jednym z głównych punktów programu była wizyta w stolicy kraju, Tallinie.

uczniowie SP z Ustrobnej w Estonii

Uczestnicy mobilności zwiedzili urokliwe stare miasto, które słynie z malowniczych, brukowanych uliczek, kolorowych kamienic i zabytkowych kościołów. Spacerując wśród historycznych budowli, młodzi podróżnicy mieli okazję przenieść się w czasie i zanurzyć w bogatej historii tego uroczego miasta. Jednym z najbardziej fascynujących punktów programu były warsztaty w Muzeum Marcepanu. To miejsce nie tylko skupiało się na produkcji marcepanowych rzeźb, ale także pozwoliło na poznanie historii tego słodkiego przysmaku oraz jego znaczenia w kulturze estońskiej. Uczniowie mieli okazję wykazać się kreatywnością, tworząc własne marcepanowe dzieła sztuki, które później mogli zabrać ze sobą jako pamiątkę.
Kolejnym ekscytującym punktem mobilności w Estonii była wyprawa do zamku Rakevere, który skrywa w sobie wiele tajemniczych opowieści i historycznych anegdot. Uczniowie mieli szansę poczuć ducha minionych wieków, stąpając po kamiennych schodach i eksplorując zakamarki tej niezwykłej budowli.
Część programu poświęcono również na kontakt z naturą i relaks nad jeziorem Peipsi. To magiczne miejsce, otoczone malowniczymi krajobrazami, stanowiło doskonały moment na refleksję i wyciszenie.

Projekt Erasmus+ 3,2,1 udowodnił, że młodzi ludzie są w stanie przekraczać granice i wspólnie dążyć do pozytywnych zmian. Wzmacniając swoje relacje międzykulturowe, zdobywają nie tylko wiedzę, ale przede wszystkim szacunek i zrozumienie dla innych. Ta niezwykła przygoda z pewnością pozostawi trwały ślad w sercach uczniów, inspirując ich do dalszego działania na rzecz zdrowia i wzajemnego zrozumienia. To spotkanie młodych europejskich obywateli było z pewnością nie tylko lekcją zdrowia, ale również niezapomnianym doświadczeniem, które na długo pozostanie w ich pamięci.

Kolejne spotkanie uczestników mobilności, już na wiosnę, które odbędzie się w Polsce. Będzie to czas podsumowań, refleksji nad zdobytym doświadczeniem i wymiany inspiracji.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.