Twoje dziecko chodzi do szkoły bez opieki dorosłego? Sprawdź, czy nie łamiesz przepisów! Od kiedy maluchy mogą samodzielnie poruszać się po drodze?
Widok kilkulatków idących samodzielnie do szkoły nikogo nie dziwi. Wielu rodziców pozwala już nawet pierwszoklasistom na taki krok, po upewnieniu się, że maluchy znają zasady bezpiecznego przechodzenia przez pasy i poruszania się po chodniku wespół z innymi pieszymi oraz uczestnikami ruchu. Czy puszczanie dziecka do szkoły bez opieki jest jednak zgodne z przepisami?

Zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, dzieci do lat 7 mogą po drodze (z włączeniem chodników i stref dla pieszych) poruszać się wyłącznie pod opieką osoby, która osiągnęła wiek minimum 10 lat. Brak odpowiedniej opieki dla dzieci poniżej 7 lat i zezwalanie im na poruszanie się bez opieki grozi naganą i grzywną opiekunom prawnym. Przepisy pozwalają na to, by starsze rodzeństwo mogło odbierać malucha ze szkoły.

Dzieci powyżej 7 roku życia po drogach mogą poruszać się samodzielnie. Rolą rodzica jest upewnienie się jednak, czy dziecko osiągnęło już dojrzałość oraz świadomość, co do czyhających na nie niebezpieczeństw. Nie chodzi wyłącznie o ryzyko potrącenia przez samochód, przy nieostrożnym przechodzeniu przez drogę, ale o inne aspekty, takie, jak chociażby zgubienie się, porwania, czy zagrożenia ze strony osób dorosłych.

Dziecko powinno nie tylko znać drogę do domu, ale też wiedzieć, jak zadbać w pełni o swoje bezpieczeństwo.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.