W Krośnie trwają dwudniowe obchody 130-lecia Zespołu Szkół Mechanicznych w Krośnie im. Stanisława Staszica.
W tym roku popularny krośnieński "Mechanik" świętuje piękny jubileusz. 16 i 17 października w Zespole Szkół Mechanicznych im. Stanisława Staszica odbywają się uroczystości związane ze 130-leciem szkoły.

Obchody zainaugurowała wczoraj (16 października) uroczysta gala w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie z udziałem uczniów, absolwentów, obecnych i emerytowanych pracowników szkoły. Zaprezentowany został dorobek i osiągnięcia "Mechanika" z lat minionych. Zaprezentowane zostały też trzy sztandary szkoły - z roku 1984, z 2004 roku oraz z 2019 r.

- Obchodzimy dzisiaj symbolicznie 130 rocznicę utworzenia i uruchomienia szkoły, której kontynuatorem jest dzisiejszy Zespół Szkół Mechanicznych. Przez ten czas szkoła borykała się z różnymi problemami i kłopotami, a samo jej powstanie przypada na czas kiedy Polska nie była nieodległa jako naród, jako państwo - powiedział Bogdan Adamski, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Krośnie.

Mechanik w Krośnie ma 130 lat

Początki obecnego Zespołu Szkół Mechanicznych w Krośnie sięgają roku 1892. Wtedy to, 22 października, uchwałą rady Miejskiej w Krośnie, powołana została do życia Uzupełniająca Szkoła Przemysłowa. Naukę rozpoczęto 15 stycznia 1893 r. W ciąg ponad 100 lat niejednokrotnie zmieniała się nazwa szkoły.

Między innymi w latach 90. ubiegłego stulecia wprowadzona reforma szkolnictwa i utworzenie w 1999 r. gimnazjów spowodowały zmiany w kształceniu szkół średnich, skróceniu o rok ulega czas nauki. W roku szkolnym 2001/2002 uchwałą Rady Miasta zmieniono nazwę szkoły na Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3.
Od 1 września 2004 r. warsztaty szkolne zostały przekształcone w Centrum Kształcenia Praktycznego. W latach 2005-2015 w szkole był przygotowywany i realizowany projekt budowy Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii na bazie budynków CKP oraz dawnej świetlicy szkolnej.

- W ten sposób powstała nowa infrastruktura lokalowa i dydaktyczna dla zawodów z branży mechanicznej, mechatronicznej, motoryzacyjnej i mechaniki lotniczej. Całość zadania została sfinansowana przez środki finansowe z UE i budżetu miasta Krosna w kwocie 24 mln złotych. Powstało w ten sposób zaplecze dydaktyczne o najwyższych parametrach technicznych co wyróżniło nasza szkołę w skali regionu i kraju - stwierdził Bogdan Adamski.

Mechanik w Krośnie ma 130 lat

1 września 2019 r. szkoła powróciła do nazwy Zespół Szkół Mechanicznych im. Stanisława Staszica w Krośnie. Stało się to na mocy uchwały Rady Miasta Krosna o co wielokrotnie zabiegał dyrektor szkoły popierany przez uczniów, ich rodziców i nauczycieli. W strukturze zespołu szkół pozostało Technikum nr 3, Branżowa Szkoła I st. nr 3 i Centrum Kształcenia Zawodowego, które przejęło nazwę po Centrum Kształcenia Praktycznego.

- Dzisiejsza szkoła to nowoczesne centrum edukacji w innowacyjnych zawodach gdzie kształcenie zawodowe uczniów i dorosłych uwzględnia potrzeby kadrowe nowoczesnej gospodarki w Polsce, Europie i świecie - podkreślił dyrektor "Mechanika".

Mechanik w Krośnie ma 130 lat

Ponadto obok publicznych jednostek oświatowych w zespole szkół funkcjonują również: Centrum Szkolenia Lotniczego, Stacja Kontroli Pojazdów, Ośrodek Kursowo-Szkoleniowy, Centrum Edukacji Technicznej HASS, Ośrodek Egzaminacyjny oraz Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii.
Wszystkie te podmioty działają w 5 budynkach zespołu szkół.

Jubileusz był okazją do wręczenia grupie nauczycieli nagród prezydenta Krosna z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W tym roku w gronie wyróżnionych znaleźli się:
- Marcin Błaż - nauczyciel przedmiotów zawodowych i wychowania fizycznego;
- Jacek Kafel - nauczyciel teoretycznych przedmiotów zawodowych;
- Grzegorz Kuźniarowicz - nauczyciel teoretycznych przedmiotów zawodowych;
- Roman Szajna Roman - nauczyciel praktycznych przedmiotów zawodowych.

Wręczone zostały też nagrody dyrektora szkoły czternastu nauczycielom. W ubiegłym tygodniu Piotr Boś, nauczyciel przedmiotów zawodowych, który od lat przygotowuje z sukcesem uczniów do olimpiad motoryzacyjnym na szczeblu ogólnokrajowym, otrzymał w Rzeszowie nagrodę Ministra Edukacji i Nauki. Z kolei Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymała Justyna Jurczak.

Mechanik w Krośnie ma 130 lat

Wśród zaproszonych gości na wczorajszą uroczystość znaleźli się między innymi: wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz, podkarpacki wicekurator światy Stanisław Fundakowski, proboszcz parafii farnej ks. prałat dr Andrzej Chmura, dr Agnieszka Woźniak - prorektor ds rozwoju PANS w Krośnie i kanclerz tej uczelni Franciszek Tereszkiewicz, przewodniczący Rady Miasta Krosna Zbigniew Kubit, zastępcy prezydenta Krosna Bronisław Barana i dr Tomasz Soliński, komendant miejski policji w Krośnie insp. Leszek Buryła, komendant miejski PSP w Krośnie st. bryg. Zbigniew Nowak, podkarpacki wicekurator oświaty Stanisław Fundakowski, wicedyrektor podkarpackiego PCEN Małgorzata Szybiak, prezes Automobilklubu Małopolskiego w Krośnie Wojciech Tomkiewicz, przedstawiciele firm na co dzień współpracujących z "Mechanikiem".

Mechanik w Krośnie ma 130 lat

Wczorajszy dzień zakończył koncert w wykonaniu uczniów i absolwentów szkoły.

We wtorek (17 października) zaplanowano spotkania pokoleń z udziałem uczniów, absolwentów, obecnych i emerytowanych pracowników szkoły w auli, pracowniach i laboratoriach Zespołu Szkół Mechanicznych przy ul. Tysiąclecia.
Będzie można również między innymi zwiedzić wystawy okolicznościowe i muzeum motoryzacji oraz zobaczyć osiągnięcia uczniów z dziedziny motoryzacji, lotnictwa, mechatroniki, robotyki i automatyki, a także mechaniki.

Uroczystości jubileuszowe zakończy msza św. w Bazylice Mniejszej w Krośnie.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.