Producenci piwa czas na zmiany mieli do 13 października. Chodzi o przystosowanie etykiet do nowych przepisów.
Osoby sięgające po piwo w butelkach często doświadczały różnicy w cenie widocznej na sklepowej półce i tej wbitej na rachunek. Wszystko z powodu opłaty kaucyjnej, o której sklep nie musi powiadamiać konsumentów. Od 13 października obowiązek informowania o kaucji dotyczy jednak producentów.

Na każdej butelce ma być zawarta informacja o tym, czy jest ona zwrotna i jaki jest koszt kaucji. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta wypowiedział się już w tej sprawie. Ceny piwa na półkach pozostaną takie jak były, kwota kaucji widoczna będzie jedynie na etykiecie. Klienci nadal muszą więc pozostać uważni podczas zakupów, by cena na rachunku ich nie zaskoczyła.

Od 2025 roku w Polsce mają zostać wprowadzone spore zmiany w systemie kaucyjnym. Jednorazowe, plastikowe butelki o pojemności do 3 litrów, wielorazowe butelki szklane 1,5 litra i litrowe puszki z metalu również mają podlegać kaucji.

~AtOktO

17-10-2023 09:42 1 9

Był tak zwany umowny koszt butelki [czyli 0,50groszy] pomiędzy producentem a konsumentem to sobie i oznaczenie owalne które informuje czy butelka jest zwrotna czy nie - to urzędnik musiał się wplątać by namieszać a także właściciele sklepów zaczęli tworzyć sobie państwo i tak teraz; w jednym sklepie 0.50gr jak oddajesz ale 1 zł jak kupujesz, jak dany sklep nie ma na stanie piwa X to nie przyjmie butelki. A butelek zwrotnych w Polsce jest tylko 3 modele.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.