Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych podała przyczyny wypadku szybowca, do którego doszło 11 września br. w Krośnie.
11 września na lotnisku w Krośnie Aeroklub Podkarpacki zorganizował szybowcowe loty szkolne po starcie za wyciągarką.

Z ustaleń Państwowej Komisji badania Wypadków Lotniczych wynika, że około godziny 18:55, uczeń-pilot rozpoczął swój dziewiąty lot tego dnia. Po wyczepieniu liny holowniczej wykonał prawidłowy krąg nadlotniskowy. Ostatni czwarty zakręt wykonał na wysokości około 150 m.

- Kiedy szybowiec znalazł się na prostej do lądowania otworzył hamulce aerodynamiczne. Szybowiec zaczął szybko tracić wysokość. Instruktor wydał drogą radiową polecenie, aby je przymknął. Uczeń-pilot zareagował nieprawidłowo i otworzył pełne hamulce. W konsekwencji szybowiec wylądował przed lotniskiem - czytamy w komunikacie PKBWL.

W wyniku zdarzenia pilot doznał poważnych obrażeń ciała.

Komisja uznała, że przyczyną wypadku był błąd ucznia-pilota polegający otwarciu pełnych hamulców aerodynamicznych w trakcie podejścia do lądowania oraz nieprawidłowa jego reakcja na polecenie instruktora.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.