Jednostki OSP z terenu gminy Haczów wzięły udział w ćwiczeniach, których głównym celem było przypomnienie i utrwalenie procedur udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy na miejscu prowadzonych akcji ratowniczo-gaśniczych.
Z inicjatywy komendanta gminnego ZOSP w Haczowie Szymona Sieniawskiego zostały zorganizowane w sobotę (21 października) w Haczowie manewry ratownicze "Haczów 2023". Uczestniczyło w nich ponad 40 druhów z wszystkich jednostek OSP z terenu gminy Haczów: Buków, Haczów, Jabłonica Polska, Jasionów, Malinówka, Trześniów i Wzdów. Głównym celem pierwszych w takiej formie ćwiczeń było przypomnienie i utrwalenie procedur kwalifikowanej pierwszej pomocy udzielanej przez strażaków ochotników podczas różnego rodzaju zdarzeń.

Ćwiczenia rozpoczęły się od części teoretycznej, w trakcie której prezentacje przygotowali strażacy z JRG PSP w Brzozowie kpt. Dawid Nowak i asp. Rafał Szmyd.
Z kolei część praktyczna składała się z siedmiu epizodów, które sprawdzały różne umiejętności druhów i zostały rozmieszczone w siedmiu różnych miejscach w centrum Haczowa: remiza OSP, plac zabaw przy przedszkolu, parking przy urzędzie gminy, punkt czerpania wody na Wisłoku, stadion sportowy, parking przy GOKiW oraz park przy dworze.

ćwiczenia strażaków w Haczowie

Strażacy ochotniczy musieli poradzić sobie między innymi z rannymi w wypadku drogowym, ugasić pożar i ewakuować z zadymionego pomieszczenia nieprzytomnego mężczyznę, udzielić pomocy pilarzowi, który ranił sobie rękę podczas pracy z piłą mechaniczną. Wątek na przedszkolnym placu zabaw obejmował udzielenie pomocy dziecku, które spadło z huśtawki doznając urazu głowy i wstrząśnienia mózgu oraz pomoc niemowlęciu, które zakrztusiło się podczas karmienia z butelki przez matkę. Na stadionie strażacy udzielali pomocy młodemu piłkarzowi, który doznał złamania podudzia podczas meczu piłkarskiego oraz musieli przyjąć lądujący na murawie śmigłowiec LPR, a przy Wisłoku, po wyciągnięciu poszkodowanego z wody, próbowali przywrócić mu funkcje życiowe przy pomocy defibrylatora. Był też epizod z wypadkiem motocyklisty, który doznał złamania podstawy czaszki i złamania miednicy.

strażacy ćwiczyli w Haczowie

- W każdym z tych epizodów strażacy ochotnicy musieli zabezpieczyć miejsce zdarzenia, ewakuować poszkodowanych ze strefy niebezpiecznej i udzielić im kwalifikowanej pierwszej pomocy i wypełnić kartę udzielania tej pomocy, a na koniec "przekazać" poszkodowanych do zespołu ratownictwa medycznego - powiedział kpt. Dawid Nowak.

Umiejętności ćwiczących oceniało 12 instruktorów, a w rolę pozorantów wcielili się członkowie MDP Haczów i harcerze z DH "Płomyki".
Gośćmi manewrów byli wójt gminy Haczów Stanisław Jakiel, komendant powiatowy PSP w Brzozowie st. bryg. Krzysztof Folta oraz dowódca JRG PSP w Brzozowie kpt. Wojciech Sobolak.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.