Szykują się masowe kontrole w całym kraju, związane z abonamentem RTV, za jego brak grożą wysokie kary. Co warto wiedzieć, gdy kontroler zapuka do naszego domu?
Abonament radiowo - telewizyjny jest w Polsce obowiązkowy z pominięciem pewnych wyjątków. Nie każdy jednak stosuje się do tych zasad. Większość obywateli świadomie rezygnuje z obowiązku opłacenia abonamentu. Tutaj do akcji wkraczają kontrolerzy delegowani przez pocztę polską.

Opłaty pobierane od właścicieli odbiorników mają finansować usługi publicznego nadawania radiowo - telewizyjnego, w tym utrzymanie infrastruktury nadawczej, produkcję treści i programów. Obywatele nie przykładają jednak zbyt dużej uwagi do obowiązku płacenia abonamentu. Jak się okazuje, grozić za to mogą dość wysokie kary. Jak się zachować podczas wizyty kontrolera?

Przede wszystkim warto pamiętać, że kontroler Poczty Polskiej podczas wizyty ma obowiązek się wylegitymować. Jeżeli kontroler odmawia wylegitymowania, możemy mieć do czynienia z oszustem. Upoważnionych pracowników Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej, którzy mogą wykonywać kontrole w domach, jest kilkudziesięciu na cały kraj.

Od jakiegoś czasu głośno jest o masowych kontrolach odbiorników w kraju. Jak to się ma do rzeczywistości? Kontrole rzeczywiście są przeprowadzane na dużą skalę, jednak głównie w firmach i instytucjach. Jeżeli chodzi o kontrolowanie gospodarstw domowych, to są to sytuacje sporadyczne.

Właściciele domów nie mają też wcale obowiązku wpuszczenia kontrolera. Nawet gdy posiadamy odbiorniki, za które nie uiszczamy abonamentu, to kontroler nie ma uprawnień, które pozwoliłyby mu wejść i przeprowadzić kontrolę. Wszystko zależy od dobrej woli właściciela posiadłości. O ile firmy i instytucje nie mają raczej możliwości uniknięcia kontroli, to właściciele domów prywatnych masowo unikają płacenia abonamentu radiowo telewizyjnego.

Z obowiązku płacenia abonamentu RTV zwolnione są osoby po 75 roku życia, przypisane do I grupy inwalidzkiej, emeryci po 60 roku życia, których świadczenie nie przekracza 50% minimalnego wynagrodzenia oraz weterani, którzy są jednocześnie inwalidami wojskowymi lub wojennymi. Kwota abonamentu na rok 2023 dla osób objętych obowiązkiem to 8,70 za radioodbiornik oraz 27,30 za telewizor. Warto wiedzieć, że w przypadku zapłacenia za cały rok, otrzymujemy aż 10% zniżki.


Kontrole przeprowadzane będą, jednak żaden właściciel prywatnego domu nie ma obowiązku wpuszczania kontrolera, a ten nie ma prawa nalegać, nawet po okazaniu legitymacji.

~G040

28-10-2023 10:23 2 1

Jakoś u mnie nikogo nie było przez 8 lat panowania pisu chetnie bym takiemu kontrolowanemu pokazł gdzie znaduje sie jego miejsce pracy
Odpowiedz

~ikar666

26-10-2023 18:24 4 1

3 miliardy rocznie dofinansowania i jeszcze mało????Brawo wy.......
Odpowiedz

~adam

26-10-2023 16:47 3 2

mogą nam naskoczyć , byle łajzy do mieszkania nie wpuszczamy i tyle , to nie bazar ani galeria
Odpowiedz

~Coo

24-10-2023 13:55 4 4

Czyżby brakowało kasy?
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.