Jesień w pełni a wraz z nią coraz gorsze warunki panujące na drogach. Nie wszyscy kierowcy zdążyli zmienić swoje opony z letnich na zimowe. Czy w razie kontroli policji może grozić im za to mandat?
Zmiana opon jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa własnego oraz innych uczestników ruchu. Opony dostosowane do warunków panujących na drogach wpływają też na komfort prowadzenia pojazdu. Jazda na letnich oponach późną jesienią i zimą może przysporzyć sporo problemów między innymi podczas hamowania, czy wyjeżdżania z parkingu, wszystko przez mniejszą przyczepność.

Sezonowa zmiana opon jest zalecana, jednak w Polsce kierowcy nie są objęci takim obowiązkiem. Jazda na letnich oponach zimą nie grozi więc mandatem. Ważna jest jednak minimalna głębokość bieżnika ustalona przez ustawodawcę. W tym przypadku niedopatrzenie może skutkować mandatem w wysokości od kilkuset do nawet 3000 złotych w przypadku kontroli policyjnej.

Kierowcy, którzy poruszają się w Polsce na letnich oponach, muszą jednak uważać podczas wyjazdu za granicę. W wielu krajach europejskich na właścicieli pojazdów nałożony jest obowiązek dostosowania ogumienia do warunków panujących na drogach, pod groźbą wysokich mandatów.

Jak wymiana opon ma się do wypłaty odszkodować AC i OC? W przypadku OC ubezpieczyciel nie może odmówić wypłaty odszkodowania, gdy kierowca spowodował stłuczkę, jadąc na oponach niedostosowanych do panujących warunków. Jeżeli chodzi o AC, to istnieje możliwość powołania się przez ubezpieczyciela na paragraf o niedbalstwie i odmowy wypłaty pieniędzy.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.